در پاسخ به پرسش دیفای | DeFi چیست باید بگوییم DeFi مخفف عبارت Decentralized Finance به معنی امور مالی غیر متمرکز است. بانک‌ یک ساختار متمرکز است، به این دلیل که توسط افراد مشخصی اداره می‌شود. اما بیت کوین شکلی از ساختار غیر متمرکز یا همان دیفای است، چون توسط افراد مشخصی اداره نمی‌شود و قدرت مرکزی ندارد. وقتی قدرت در یک نقطه جمع شده باشد و هر عملیات مالی با یک واسطه ثابت صورت پذیرد دیفای وجود ندارد. بطور کلی، دیفای با کمک قراردادهای هوشمند بستری را فراهم می‌کند تا کاربران بتوانند فعالیت‌های مالی از جمله وام دادن یا وام گرفتن رمز ارزها در بستر بلاکچین را به‌سادگی انجام دهند.

دیفای چگونه کار می‌کند‌؟

دیفای چگونه کار می‌کند‌؟

در دیفای واسطه انسانی بصورت کامل محو شده است. واسطه‌ها در دنیای دیفای کدهای برنامه‌نویسی هستند. در DeFi امکان تقلب و دستکاری اطلاعات بصورت پیش‌فرض وجود ندارد. چراکه کدها در فضای بلاک چین رمزنگاری می‌شود. فرض کنید می‌خواهید پولی را از نقطه الف به نقطه ب ارسال کنید. برای انجام این انتقال به یک طرف سوم مانند بانک یا صرافی نیاز دارید. اگر این واسطه سودجو باشد یا به هر دلیلی مشکلی در روند انتقال برای شما ایجاد کند آنگاه چه می‌کنید؟ یکی از کارکردهای اصلی دیفای، برطرف کردن همین نگرانی است. حذف واسطه متقلب و زورگو که در مقیاس‌های بزرگ می‌توان به بانک‌ها و سایر موسسات مالی اشاره کرد.

هدف دیفای چیست

هدف دیفای آزادی مالی، زمانی و محافظت از حریم خصوصی کاربران در حوزه رمز ارزهاست. در DeFi برای دستیابی به هدف تمرکززدایی، از چندین فناوری و پروتکل استفاده می‌شود. به عنوان مثال، یک سیستم غیر متمرکز می‌تواند ترکیبی از فناوری‌های اوپن سورس، بلاکچین و نرم افزارهای اختصاصی باشد.

هدف دیفای چیست

دیفای دسترسی عادلانه به امور مالی بدون واسطه برای تمام افراد دنیا و از هر قوم و نژادی را امکان‌پذیر می‌کند. مولفه‌های DeFi عبارتند است از استیبل کوین‌ ها، پوسته‌ها و نرم افزارهای اِستَک که امکان توسعه برنامه‌ها را فراهم می‌کند. فراموش نکنید دیفای در مراحل ابتدایی فعالیت قرار دارد و زیرساخت‌های آن همچنان در حال ارتقا است.

کاربرد دیفای چیست

امروزه بیشتر معاملات در بانک‌ها یا سایر شرکت‌های خدمات مالی با کمک فناوری انجام می‌شود. اما فعالیت این شرکت‌ها و انجام معاملات مسلتزم دریافت مجوز از ارگان‌های زی‌ربط است. اما DeFi با انبوه پروتکل‌های نرم افزاری رایج و بلاک چین‎ های عمومی سعی کرده که در صنعت خدمات مالی، فناوری را در جلو و مرکز معاملات قرار دهد و این باعث امنیت، شفافیت و سرعت عمل بالا می‌شود.

کاربرد دیفای چیست

در حقیقت DeFi در حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرد. اما دامنه آن بسیار گسترده‌تر است. دلیل ایجاد دیفای ضعف سیستم‌های مالی در شرایط کنونی است. در زیرساخت مالی کنونی، دفتر مرکزی در مراکز و شعب محلی، مشارکت یا سرمایه‌گذاری در سراسر جهان دارند. پراکندگی فعالیت‌های آنها به این معنی است که سازمان در هر حوزه قضایی مالی خود مشمول یک مجموعه‌ از قوانین و مقررات است. درحالی‌که این مدل در قرن گذشته به خوبی کار کرده است، اما بحران‌های مالی و متعاقب آن رکود بزرگ، نقص این طراحی را آشکار کرد.

اجزای دیفای چیست؟

باید گفت که اجزای دیفای به صورت کوین‌های ثابت و خدماتی مانند مبادلات ارز دیجیتال و خدمات وام دهی در می‌آیند. قراردادهای هوشمند چارچوبی را برای عملکرد برنامه‌های دیفای فراهم می‌کنند، زیرا در آنها شرایط و فعالیت‌های لازم برای عملکرد این سرویس‌ها رمزگذاری شده است. به عنوان مثال، یک قرارداد هوشمند دارای کد خاصی است که شرایط بین طرفین معامله را تعیین می‌کند و در صورت عدم اجرایی شدن برخی شرایط و ضوابط، وثیقه‌ها قابل فروش و تسویه هستند. تمام این موارد بوسیله کدهای برنامه نویسی صورت می‌پذیرد، در مقابل سیستم های سنتی که میخواهند با نیروی انسانی این حجم از کار را انجام دهند. اما دقیقا اجزای دیفای چیست:

اجزای دیفای چیست؟

  • لایه پرداخت دیفای

لایه پرداخت دیفای بستری است که اغلب تراکنش‌ها بر روی آن ایجاد و ثبت می‌شود. این لایه شامل بلاکچین و رمز ارز آن است. لایه پرداخت همچنین می‌تواند نسخه‌ توکنایز شده‌ای باشد که مالکیت دیجیتال دارایی‌ها در دنیای فیزیکی هستند. به عنوان مثال، یک توکن املاک که ممکن است نشان‌دهنده مالکیت یک قطعه زمین باشد.

  • لایه پروتکل دیفای

پروتکل‌های نرم افزار دیفای، استانداردها و قوانینی هستند که برای اداره وظایف یا فعالیت‌های خاص نوشته شده‌اند. در راستای بسترهای دنیای واقعی، این پروتکل شامل قوانینی است که مشارکت کنندگان یک صنعت مشخص آنها را به عنوان پیش شرط فعالیت رعایت کنند. اکوسیستم لایه پروتکل DeFi دارای وظایف متفاوتی است. یکی از این وظایف تامین نقدینگی است. مانند Synthetix پروتکل معاملات مشتقات در Ethereum که برای ایجاد نسخه‌های ترکیبی از دارایی‌های دنیای واقعی استفاده می‌شود.

  • لایه برنامه دیفای

لایه برنامه دیفای همانطور که از نام آن مشخص است، محل استقرار برنامه‌های مربوط به مصرف کننده است. سایر عملیات‌های معمول مانند وثیقه گذاری، وام دهی و وام گیری در لایه برنامه دیفای انجام می‌پذیرد. این لایه بسیار کاربردی و مهم است.

  • لایه تجمع دیفای

وظیفه لایه تجمع دیفای اتصال لایه‌های قبل برای ارائه خدماتی بهتر به سرمایه‌گذاران است. برای نمونه، جهت افزایش سود، پول را بین زیر ساخت‌های مختلف جابجا کنند. در یک تنظیم فیزیکی، چنین اقدامات معاملاتی مستلزم انجام کارهای اداری و هماهنگی قابل توجه است. اما یک سیستم بروز و فناوری محور میبایست بستر و سرعت سرمایه گذاری را جهت انجام تمامی معاملات هموار کند. وام‌دهی جزو خدمات لایه تجمع دیفای است. کیف پول های رمز ارزی مثال دیگری برای این مورد است.

وضعیت فعلی دیفای چگونه است

دیفای همچنان در روزهای ابتدایی فعالیت و رشد خود است. مبلغ کل دارایی‌های دیجیتال بلاک شده در قراردادهای DeFi ده‌ها میلیارد دلار است. این مبلغ با ضرب تعداد توکن‌های قفل شده پروتکل در دلار بدست می‌آید. اگرچه ممکن است رقم کلی DeFi قابل توجه به نظر برسد، اما لازم به یادآوریست که این محاسبات تخمینی است زیرا بسیاری از توکن‌های DeFi از نقدینگی و حجم کافی برای تجارت در بازار ارز دیجیتال برخوردار نیستند.

وضعیت فعلی دیفای چگونه است

قراردادهای هوشمند یکی دیگر از موارد مورد توجه دیفای است. گذشته از موفقیت بیت کوین، DeFi بارزترین نمونه اصطلاح “قانون است” که در آن مجموعه‌ای از قوانین را نشان می‌دهد و آنها را از طریق کد تغییر ناپذیر نوشته و اجرا می‌کند. البته، زیرساخت‌ کدهای رایانه‌ای به دلایل متنوعی می‌تواند با مشکل مواجه و از دسترس خارج شود. به عنوان مثال، اگر ورودی نادرست باعث خرابی سیستم شود چه می‌کنید؟ یا اگر یک compiler ( که مسئول تدوین و اجرای کد است ) اشتباه کند چه؟ چه کسی مسئول این تغییرات است؟ این موارد و بسیاری از ابهامات دیگر باید قبل از تبدیل شدن دیفای به یک ساختار اساسی و پرکاربرد مورد بازبینی قرار بگیرد.

سخن پایانی

این اکوسیستم همچنان مملو از عیوب زیرساختی و هک است. باید گفت برای حل مشکلات دیفای پروتکل‌های مستقری وجود دارد که می‌تواند برای کاهش قابل توجه این خطرها استفاده شوند. قوانین فعلی مالی بر اساس ایده حوزه‌های قضایی مالی جداگانه تدوین شده است که هرکدام مجموعه قواعد خاص خود را دارند. اما ذات رام نشدنی و غیر قابل کنترل DeFi می‌‎تواند مقررات موجود را به چالش بکشد. دامنه معاملات بدون مرز دیفای سوالات مهمی را برای این نوع مقررات طرح می‌کند. به عنوان مثال، چه کسی مقصر جرم مالی است که در آن سوی مرزها، در پروتکل‌ها و برنامه‌های DeFi رخ داده است؟

امیدواریم مطلب دیفای | DeFi چیست و چگونه کار می‌کند؟ مورد توجه شما قرار گرفته باشد، سایت بیتشال موضوعات مختلفی را در دل خود جای داده که هر کدام خواندنی می‌باشند. بخش اطلاعات عمومی پر شده از موضوعات متنوع که به افزایش دانش شما در زمینه ارزهای دیجیتال کمک بسیاری می‌کند. با به اشتراک‌گذاری این نوشته در شبکه‌های اجتماعی دوستان و آشنایان خود را از این مطلب جذاب آگاه کنید. در آخر نظرات خود را در مورد موضوعات مطرح شده از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]