در عکس‌العمل به محدودیت‌های اخیر ارزهای دیجیتال در کشور چین، صرافی هوبی سیاست‌های جدیدی را اتخاذ کرده و دسترسی به خدمات و معاملات مشتقات خود را در برخی از کشورها ممنوع کرده است. نام ایران و آمریکا نیز در بین این کشورها به چشم می‌خورد.

به گزارش کوین دسک، صرافی ارز دیجیتال هوبی فهرستی از ۱۰ کشور را منتشر کرده که شهروندان آنها حق استفاده از معاملات مشتقات این صرافی را ندارند، که چین هم یکی از آنهاست. علاوه بر این، این صرافی شهروندان ۱۱ کشور دیگر از جمله ایران، کره شمالی، کانادا و آمریکا را به‌طور کلی از انجام هرگونه تراکنشی منع کرده است.

این صرافی سنگاپوری حدود یک ماه پیش هم اعلام کرده بود که قصد دارد دسترسی به قراردادهای آتی و برخی از محصولات سرمایه‌گذاری دارای اهرم را در «تعداد مشخصی از کشورها و مناطق جهان» ممنوع کند.

اکنون پس از گذشت یک ماه، این صرافی بخش «شرایط و مقررات» وب‌سایت خود را به‌روزرسانی کرده و متن زیر را به آن اضافه کرده است:

شهروندان کشورهای چین، تایوان، اسرائیل، عراق، بنگلادش، بولیوی، اکوادور، قرقیزستان، سواستوپول و بریتانیا (سرمایه‌گذاران خرد در بریتانیا) حق ندارند از خدمات مربوط به معاملات مشتقات صرافی هوبی استفاده کنند. [همچنین] انجام تراکنش‌های دارایی‌های دیجیتال و هرگونه فعالیت مرتبط برای شهروندان کشورهای آمریکا، کانادا، هنگ کنگ، ژاپن، کوبا، ایران، کره شمالی، سودان، سوریه، ونزوئلا و کریمه ممنوع است.

صرافی هوبی تاکنون عکس‌العملی به این به‌روزرسانی نشان نداده و اشاره مستقیمی به آن نکرده است.

هوبی آخرین صرافی ارز دیجیتالی است که به محدودیت‌های اخیر ارزهای دیجیتال در چین واکنش نشان داده است. کشور چین در ماه‌های اخیر، معاملات ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها و در بازارهای خارج از صرافی را به‌شدت محدود کرده بود و دلیل خود را برای این کار، حجم بالای پول‌شویی و سفته‌بازی در بازار ارزهای دیجیتال اعلام کرده بود.

بانک مرکزی کشور چین در همین راستا در تاریخ ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد)، بانک‌های بزرگ این کشور را ملزم کرد که محدودیت‌های مداومی را برای معاملات ارزهای دیجیتال اعمال کنند و به‌طور ویژه به بازارهای خارج از صرافی (OTC) به‌عنوان خدماتی که بیشترین نظارت را نیاز دارند اشاره کرد.

البته این اولین باری نبود که چین در خصوص محدودشدن معاملات ارزهای دیجیتال هشدار داده بود. اولین اخطار رسمی آنها در تاریخ ۱۸ مه (۲۸ اردیبهشت) منتشر شد. همچنین شورای دولتی چین که یکی از نهادهای رده‌بالای دولتی این کشور است، از این محدودیت‌ها حمایت کرد و مجموعه این عوامل باعث شد تا صرافی ارز دیجیتال هوبی هم برای همگام‌‌شدن با این موج، به تغییر سیاست‌های خود روی بیاورد.

پلیس چین معتقد است که ارزهای دیجیتال به پناهگاه امنی برای کلاهبرداران اینترنتی تبدیل شده‌اند تا با استفاده از آنها به‌راحتی عواید حاصل‌شده را پول‌شویی کنند. همچنین یکی دیگر از مشکلات دولت این کشور با معاملات دارای اهرم ارزهای دیجیتال است. جیسون وو (Jason Wu)، مدیرعامل پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال دیفاینر (DeFiner) در مصاحبه‌ای در همین‌ رابطه گفته است که معاملات دارای اهرم ارزهای دیجیتال به‌شدت پرخطر هستند. کوچک‌ترین تغییری در قیمت می‌تواند به لیکوییدشدن میلیون‌ها حساب منجر شود و خود این امر، باعث کاهش بیشتر قیمت می‌شود.

منبع: ارزدیجیتال

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]