یکی از اندیکاتورهای درون زنجیره‌ای نشان می‌دهد که ممکن است بیت کوین پس از کاهش ۴۰٪ قیمت خود طی دو ماه گذشته، در مراحل پایانی روند نزولی خود باشد.

به نقل از کوین دسک، شاخص Entity-Adjusted Dormancy Flow یا جریان نهفتگی موجودیت تعدیل شده، نسبتی از ارزش فعلی بازار و ارزش نهفتگی سالانه (به دلار) است.. این شاخص اکنون به کمتر از ۲۵۰,۰۰۰ دلار رسیده است. به تعداد میانگین روزهایی که هر کوین بدون انتقال باقی می‌ماند Dormancy گفته می‌شود که در واقع، سنجشی از الگوی خرج کردن بازار است.

از این معیار برای تعیین کف‌های بازار استفاده می‌شود. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، از سال ۲۰۱۲ تاکنون این شاخص تنها ۶ بار به این سطح رسیده است. نمودار خاکستری قیمت بیت کوین را نشان می‌دهد که پس از این رویدادها با افزایش همراه شده است.

شایان ذکر است اندیکاتورهای تکنیکال و یا شاخص‌های درون زنجیره‌ای هیچ کدام به تنهایی نمی‌توانند روند قیمت ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی کنند. همانطور که روز شنبه در این گزارش مطالعه کردید، علاوه بر این شاخص، چند شاخص دیگر نیز در محدوده حمایتی خود قرار دارند. با این حال از دست رفتن این حمایت‌ها نیز با توجه به اخبار اقتصادی روز، ممکن است. در کف قیمت‌های مهم گذشته شاهد این بودیم که معیار مذکور در محدوده ۲۵۰,۰۰۰ دلار بوده است.

گلس‌نود در گزارش خود گفته است:

جریان نهفتگی موجودی تعدیل شده، اخیرا به پایین‌ترین سطح رسیده است. این موضوع، بازیابی کامل این معیار را نشان می‌دهد. در طول تاریخ بیت کوین، چنین شرایطی، در کف قیمت خود را نشان داده‌اند.

مقدار کم جریان نهفتگی موجودیت تعدیل شده، گویای مقاطعی است که ارزش بازار رمزارز نسبت به مجموع سالانه آن کمتر باشد، در نتیجه مقاطعی هستند که بیت کوین ارزش خرید دارد. ارزش بازار، حاصل‌ضرب تعداد کل کوین‌های استخراج شده در قیمت فعلی هر کوین است. در حال حاضر، ارزش بازار بیت کوین ۸۱۰ میلیارد دلار است.

بیت کوین در ماه جولای ۲۰۲۱ به کف قیمت رسید و سپس روند صعودی خود را آغاز کرد، در حالی که این معیار در محدوده صعودی قرار داشت. در ادامه، قیمت بیت کوین به رکورد نزدیک به ۶۹,۰۰۰ دلار دست یافت.

اگرچه این اندیکاتور مجددا صعودی شده است، اما عوامل کلان دیگری می‌توانند آن را بی‌اثر کنند. شاخص قیمت مصرف‌کننده ماه دسامبر که در روز جاری اعلام می‌شود ممکن است به نوسان در بازار منجر شود. اگر مقدار CPI از مقدار پیش‌بینی‌شده ۷.۱٪ بیشتر باشد می‌تواند باعث شود که طرح سختگیرانه فدرال رزرو را سرعت ببخشد و فشار فروش جدیدی به بیت کوین وارد کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]