آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) پیش‌بینی کرده است که مصرف انرژی ناشی از استخراج رمز ارز و هوش مصنوعی در سال‌های آینده بیش از سی درصد تا سال ۲۰۲۶ افزایش خواهد یافت. گفته می‌شود که افزایش مصرف انرژی ناشی از استخراج ارز دیجیتال و فعالیت‌های مرتبط با آن، به سطح مصرف سالانه کشور ژاپن برسد. آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند که سطح مصرف انرژی ناشی از فعالیت‌های استخراج ارز دیجیتال تا سال ۲۰۲۶، به ۱۶۰ تراوات ساعت خواهد رسید.

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) پیش‌بینی کرده است که مصرف انرژی ناشی از استخراج رمز ارز و هوش مصنوعی در سال‌های آینده بیش از سی درصد تا سال ۲۰۲۶ افزایش خواهد یافت.

گزارش IEA تأکید می‌کند که تولید برق، از جمله برای مقاصد استخراج کریپتو، سهم عمده‌ای در انتشار کربن دارد، اما در حال انتقال به سطح انتشار صفر خالص است.

در همین حال، بر اساس این گزارش، پیش‌بینی می‌شود که انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۲۵ به منابع اصلی انرژی تبدیل شوند.

در این گزارش، اشاره شده است که مصرف انرژی توسط مراکز داده، هوش مصنوعی و مراکز استخراج ارز دیجیتال ممکن است از ۱۰۰۰ تراوات ساعت فراتر برود که یعنی افزایش بیش از دو برابری در بازه زمانی مشخص‌شده.

به علاوه، IEA به طور خاص در این گزارش اعلام کرده که انتظار می‌رود مصرف انرژی در بخش رو به رشد هوش مصنوعی بین سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۶، ده برابر افزایش یابد. پیش‌بینی می‌شود که مدل‌های زبان بزرگ (LLM) مانند ChatGPT به تنهایی تقریباً ۱۰ تراوات ساعت در سال انرژی مصرف کند.

گفته می‌شود که افزایش مصرف انرژی ناشی از استخراج ارز دیجیتال و فعالیت‌های مرتبط با آن، به سطح مصرف سالانه کشور ژاپن برسد.

در سال ۲۰۲۳، استخراج بیت کوین به تنهایی معادل ۱۲۰ تراوات ساعت انرژی مصرف کرده که این میزان در سال ۲۰۲۲، برابر ۱۱۰ تراوات ساعت بوده است.

علی‌رغم تأیید این گزارش که استخراج رمز ارز بخش کوچکی از مصرف انرژی جهانی را تشکیل می‌دهد، اما نگرانی‌هایی را در مورد چالش‌های کاهش مصرف برق به وجود آورده است.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند که سطح مصرف انرژی ناشی از فعالیت‌های استخراج ارز دیجیتال تا سال ۲۰۲۶، به ۱۶۰ تراوات ساعت خواهد رسید.

منبع: cryptonews

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها