صرافی ارزدیجیتال چیست؟

صرافی‌های ارزدیجیتال در اصل واسطه‌هایی هستند تا مبادلات رمزارزی بین کاربران را سهولت بخشند.

فرض کنید شما می‌خواهید به یک کشور اروپایی سفر کنید، اما پول رایج آن کشور را ندارید، در این صورت راه چاره چیست؟

صرافی‌ها، صرافی یا همان (Exchange) پول شما را می‌گیرند و در ازای آن به میزان ارزش پولی شما، ارزی را که نیاز دارید تقدیم شما می‌کنند. مثلا شما بیست و شش میلیون تومان به صرافی پرداخت می‌کنید و در ازای آن هزار دلار دریافت می‌کنید. این اساس کار صرافی‌ها است که به ازای این خدمتی که به شما ارائه می‌کنند مبلغ مشخصی کمیسیون از شما کسر می‌شود.

صرافی ارزدیجیتال (crypto currency exchange) نیز دقیقا مشابه همین کار را در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال انجام می‌دهند. در این صرافی‌ها شما می‌توانید هر ارزی مثل ریال، دلار یا یورو پرداخت کنید و در ازای آن بیت کوین، اتریوم، بایننس یا هر ارزدیجیتال دیگری را دریافت کنید.

صرافی های ارزدیجیتال به دو صورت فعالیت می‌کنند:

1-   آنلاین

2-   فیزیکی

این صرافی‌ها که بهترین روش برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستند به دلیل راحتی خرید و فروش در هر مکان و هر زمان بیشتر به صورت آنلاین مورد پذیرش واقع شده‌اند و کار را برای معامله‌گران بسیار راحت کرده‌اند.

در این صرافی‌ها شما می‌توانید همانند بازار فارکس که امکان خرید و فروش جفت ارزهای مختلف را برای شما فراهم می کند، جفت ارزهای دیجیتال مختلف را هم خرید و فروش کنید. به عنوان مثال خرید و فروش بیت کوین در برابر اتریوم یا بالعکس.

ویژگی‌های صرافی ارزدیجیتال

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، آنلاین بودن این صرافی ها مزیت های زیادی نسبت به صرافی های فیزیکی برای کاربران فراهم می کند که یکی از مهمترین این مزیت ها، ارائه ی بستری اینترنتی جهت خرید و فروش آنلاین به معامله گران است .

کاربران این پلتفرم‌ها تنها با اقدام به ثبت نام در سایت های این صرافی‌ها و داشتن یک کیف پول ارزدیجیتال می‌توانند به راحتی شروع به خرید و فروش ارزدیجیتال کنند.

در پلتفرم‌های این صرافی‌ها شما می‌توانید دقیقا مانند پلتفرمهایی مانند متا تریدر (پلتفرم خرید و فروش در بازار فارکس) اقدام به ترید و حتی میزان حد سود و حد ضرر (Stop_Limit) خود را مشخص کنید و یا حتی دستورات شرطی برای خرید و فروش خود تعیین کنید.

صرافی متمرکز چیست؟

در امور مالی منظور از متمرکز بودن، یعنی وجود شخص سوم یا یک سازمان یا نهاد ثالث برای بررسی، نظارت و تایید جابجایی پول و تراکنش‌های مالی شما.

در فرهنگ واژگان ارزدیجیتال، از کلمه‌ی متمرکز برای معرفی مراجعی که امور مالی افراد را مدیریت می‌کنند و به طور عمومی بانک‌ها هستند، استفاده می شود. مثلا شما دارایی و پول خود را جهت نگهداری به بانک می‌سپارید و با این کار اختیار اموال خود را به آن‌ها می‌دهید.

ممکن است در ازای این کار حتی هزینه‌ای هم به این نهادها پرداخت کنید، اما خیلی از اوقات به دلیل عدم تخصص در امور مالی و حسابداری واگذاری این امور به بانک به عنوان نهاد ناظر بسیار منطقی تر و  امن‌تر به نظر می‌رسد.

بانک‌ها در عین داشتن تیمی از متخصصین امور مالی جهت پیگیری وضعیت تراکنش‌های شما، تدابیر امنیتی بسیار بالایی نیز جهت نگهداری از اموال مشتریان به کار می‌گیرند.

صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال هم به همین صورت فعالیت می‌کنند. به این معنی که یک کاربر پول خود را در اختیار صرافی قرار داده و اختیار 100 درصدی آن را به این نهاد می‌سپارد تا بر امور دریافت و پرداخت ارزهای دیجیتال وی نظارت کند. به همین علت به عنوان مثال اگر رمز عبور خود را فراموش کند به راحتی با نشان دادن کارت شناسایی امکان دریافت مجدد رمز برای وی فراهم خواهد بود.

ولی در صرافی های غیرمتمرکز در صورتی که یک سرمایه‌گذار کلیدهای امنیتی خود را گم کند ممکن است تمام پول او از بین برود. این موضوع  یکی از مزیت‌های اصلی صرافی متمرکز است. اما در عین حال خطر هک شدن نیز در کمین صرافی‌های متمرکز است و بارها خبرهایی مبنی بر هک شدن یک صرافی متمرکز و از بین رفتن مقادیر زیادی از پول های مشتریان شنیده می‌شود و در این خصوص نمی‌توان به صورت 100 درصد به آن ها اطمینان کرد (البته در صرافی‌های غیرمتمرکز هم امکان هک وجود دارد).

این صرافی‌ها به دلیل متمرکز بودن همیشه تحت نظارت سازمان یا ارگانی هستند و چنانچه تخلفی مانند قوانین پول شویی، امنیتی و …  در حساب شما پیدا کنند می‌توانند حساب شما را مسدود کنند و در این خصوص نگرانی‌هایی را برای شما به وجود بیاروند. اما راه حل از بین رفتن این نگرانی‌ها چیست؟

پاسخ: صرافی‌های غیرمتمرکز که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

مزایای صرافی متمرکز

استفاده از آن آسان است.
وجود نقدینگی مناسب در آن.
امکان خرید با پول‌های سنتی مثل ریال، دلار و یورو.

معایب صرافی متمرکز

پول و تراکنش ها توسط صرافی مشاهده و کنترل می‌شود.
برای استفاده از برخی امکانات نیاز به تایید اعتبار شما است.
امکان مورد حمله قرار گرفتن سایت توسط هکرها و از کار افتادن آن.
ناشناس نبودن کاربران.

صرافی غیر متمرکز چیست ؟

صرافی‌های غیرمتمرکز با این منطق که خود ارزهای دیجیتال هم غیر متمرکز هستند به وجود آمدند. به بیان ساده‌تر این صرافی واسطه‌ها را از بین می‌برند و معاملات به روش قرار دادهای هوشمند انجام می‌گیرند تا هیچ هزینه‌ای به جیب واسطه‌ها نرود و البته خود این صرافی‌ها هم هیچ دخل و تصرفی روی حساب شما ندارند.

این صرافی‌ها هنوز در ابتدای راه هستند و محبوبیت چندانی نداشته و تعداد معاملاتی که در آن‌ها انجام می‌شود کم هستند اما روش کار این صرافی‌ها می‌تواند انتخاب خوبی برای کشورهای تحریم شده مثل ما باشد.

مزایای صرافی غیرمتمرکز

 1. کلیه ی وجوه توسط خود کاربر کنترل می‌شود.
 2. مخفی بودن هویت کاربر
 3. امنیت بالای سرور در مقابل هک شدن.
 4. عدم نیاز به احراز هویت.

معایب صرافی غیرمتمرکز

 1. استفاده از آن برای افراد مبتدی کمی دشوار است.
 2. امکان خرید با پول های سنتی وجود ندارد.
 3. عدم بهره مندی از امکانات بسیار پیشرفته.
 4. در صورت هک شدن سیستم کاربر، هیچ راهی برای برگشت پول وجود نخواهد داشت.

خرید و فروش ارزهای دیجیتال با پول فیزیکی

در اغلب صرافی‌های متمرکز امکان خرید ارزدیجیتال با پول فیزیکی میسر است و شما می‌توانید با پرداخت ریال، دلار یا یورو یا هر ارز سنتی دیگری، ارز دیجیتال مورد نظر خود را خریداری کنید. البته تعداد ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده توسط صرافی‌های ایرانی به نسبت صرافی‌های خارجی خیلی کمتر است.

اهمیت حجم معامله در صرافی

در هنگام خرید ارزدیجیتال از صرافی به این نکته توجه کنید که هر چقدر میزان نقدینگی و معاملات بیشتری در یک صرافی وجود داشته باشد احتمال نوسان و تغییر قیمت کمتری در هنگام خرید برای شما وجود خواهد داشت و معاملات شما سریع‌تر و راحت‌تر انجام خواهد شد. به عنوان مثال اگر شما بخواهید یک اتریوم خریداری کنید و قیمت آن در صرافی 1000 دلار باشد ، اگر میزان نقدینگی در آن صرافی بالا باشد شما در مدت کوتاهی میتوانید اتریوم مورد نظرتان را خریداری کنید. اما در صورت وجود حجم پایینی از نقدینگی، ممکن است سفارش خرید شما به چندین قسمت تقسیم شود و فقط قسمتی از معامله صورت بگیرد و مجبور شوید برای خرید بقیه سفارش خود قیمت بالاتری را پرداخت کنید.

واضح است که هر چه میزان حجم معاملات در اکسچنج یا همان صرافی بیشتر باشد نشان دهنده وجود تعداد زیادی کاربر در آن صرافی و اعتماد آن‌ها به صرافی است.

امنیت صرافی‌های ارزدیجیتال چگونه است؟

تمام صرافی‌های ارزدیجیتال ممکن است در خطر هک شدن قرار بگیرند همان‌طور که در طول پیدایش ارزهای دیجیتال این امر بارها اتفاق افتاده است و در بسیاری از این موارد، ضرر مشتریان از طریق خود صرافی مجددا پرداخت شده است. صرافی‌های مشهور دقیقا به اندازه‌ای که بانک‌ها امنیت دارند امن هستند مثلا صرافی معتبری مثل بایننس با وجود اینکه در گذشته هک شد، اما از محلی که قبلا جهت تامین اعتبار (صندق ریسک) در نظر گرفته بود تمام ضرر کاربران خود را پرداخت کرد.

پس با انتخاب صرافی‌های معتبر می‌توانید تا حد بسیار زیادی خیال خود را از امنیت سرمایه‌تان راحت کنید.

چگونه باید در صرافی حساب باز کنیم ؟

صرافی های مختلف در کشورهای مختلف قوانین خاص خود را دارند که با قانون آن کشور هماهنگ است.

بسیاری از صرافی های معتبر دنیا به دلیل تحریم‌هایی که توسط آمریکا علیه ما اعمال شده امکان کار با کاربران ایرانی را ندارند. به این صورت که صرافی ها برای تایید هویت کاربران در هنگام  ثبت نام ، نیاز به دریافت مدارک دارند. بنابراین کاربر جهت استفاده از خدمات آن صرافی ملزم به ارسال تصویر گذرنامه یا کارت شناسایی خود جهت احراز هویت خواهد بود و همانطور که توضیح داده شد به دلیل تحریم امکان احراز هویت برای کاربران ایرانی امکان پذیر نیست. به همین علت کاربران ایرانی بهتر است از صرافی های داخلی استفاده نموده یا در صورت وجود ، جهت احراز هویت از مدارک شناسایی نزدیکان خود در خارج از ایران استفاده کنند که در این موضوع نیز باید مسایل امنیتی رعایت شود و در هنگام استفاده از پلتفرم صرافی از V-P-N استفاده گردد.

البته در صورت نیاز به ناشناس ماندن، می توانید از صرافی هایی که نیاز به تایید اعتبار ندارند استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که در این صورت امکان دسترسی شما به خدمات مختلف صرافی های متمرکز محدود میشود. به عنوان مثال واریز و برداشت های شما سقف مشخصی خواهد داشت.

بهترین صرافی‌های رمزارزی

در حوزه ارزهای دیجیتال صرافی های بسیاری وجود داشته‌اند که به خاطر مسائل مختلف از دسترس خارج شده اند. به عنوان مثال صرافی MTGOX هک شد و مقدار زیادی بیت‌کوین از آن به سرقت رفت و مالک این صرافی مجبور شد برای جبران خسارت مشتریان خود شرکت را برای فروش بگذارد.

صرافی‌های دیگر هم هستند اما جز محبوب‌ترین‌ها نیستند، برای مثال صرافی آمریکایی بیترکس حساب تعداد بسیار زیادی از کاربران ایرانی خود را مسدود کرد و یا صرافی هنگ کنگی بیتفینکس بارها و بارها متهم به دستکاری قیمت بیتکوین شده و همچنان در حال گذراندن مسائل دادرسی خود می‌باشد.

بهترین صرافی‌های متمرکز

 • صرافی بایننس (Binance)
 • صرافی هیوبی گلوبال (Huobi Global)
 • صرافی کراکن (Kraken)
 • صرافی بیت‌هامب (Bithumb)
 • صرافی بیت‌فینکس (Bitfinex)
 • بیت‌استامپ (Bitstamp)
 • صرافی کو کوین (kucoin)
 • صرافی اف‌تی‌ایکس (FTX)
 • صرافی بیت‌فلایر (bitFlyer)

بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز

 • صرافی یونی‌سوآپ ورژن 2 (Uniswap V2)
 • صرافی توکن‌لون (Tokenlon)
 • صرافی زیرو ایکس پروتکل (0x Protocol)
 • صرافی ونوس (Venus)
 • صرافی سوشی‌سوآپ ( SushiSwap)
 • صرافی کامپاند (Compound)
 • صرافی برگرسوآپ (Burgerswap)
 • صرافی کرو فایننس (Curve Finance)
 • صرافی وان‌اینچ (1inch)
 • صرافی پنکیک‌سوآپ (Pancakeswap)
0 0 آرا
رتبه‌بندی مقاله
دنبال کنندگان
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x