اتریوم 2 چیست؟

اتریوم 2 چیست

هدف اتریوم 2 افزایش سرعت، کارایی و مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم، که امکان هدف قراردادن عوامل مختل کننده و افزایش تعداد تراکنش‌ها را فراهم می‌کند

تکنولوژی بلاکچین در بازارهای جهانی انقلابی ایجاد کرده‌است. این تکنولوژی بخش‌های مختلفی مانند بانکداری، فناوری‌های مالی (fintech)، کشاورزی و مراقبت‌های بهداشتی را متحول کرده‌ است. بلاکچین بر اساس اصول رمزارزها، که معاملات را ساده و ایمن کرده است فعالیت می‌کند. رمزارز، به زبان ساده، همان ارز دیجیتال است. در ژانویه 2020 بیش از 2000 رمزارز وجود داشت. اتریوم دومین رمزارز بزرگ بوده و بر روی یک پلت‌فرم نرم‌افزاری غیرمتمرکز، که به آسانی امکان ساخت قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی آن وجود دارد، فعالیت می‌کند.

اتریوم 2 چیست؟

اتریوم 2، یک به روزرسانی برای بلاکچین فعلی اتریوم می باشد. هدف آن افزایش سرعت، کارایی و مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم، که امکان هدف قراردادن عوامل مختل کننده و افزایش تعداد تراکنش‌ها را فراهم می‌کند. نام‌های دیگر برای اتریوم 2، Eth2 یا Serenity می باشند. اتریوم 2، در مقایسه با ورژن قبلی خود تغییراتی اساسی در ساختار و طراحی خود داشته است. دو تغییر اساسی، “گواهی اثبات سهام ” و “شاردینگ (sharding) ” هستند. اجازه دهید به هر دو این اصطلاحات، برای درک عملکرد اتریوم 2 بپردازیم.

گواهی اثبات سهام چیست؟

در مکانیزم اجماع گواهی اثبات سهام، به جای ماینرها، تایید کننده (validator)  وجود دارد. نقش اصلی آن‌ها ارائه بلوک‌های جدید، تامین توان محاسباتی، ذخیره‌سازی و پهنای باند برای تایید معاملات می باشد. به این تایید کنندگان به صورت دوره‌ای اتر پرداخت می‌شود. یک قرارداد سپرده 32 ETH وجود دارد که باید توسط این تایید کنندگان قفل شود. این یک نوع سپرده امنیتی است که در صورت هر عمل‌کرد غلط به طور کامل یا جزیی جریمه می‌شود. این روش در جلوگیری از سواستفاده‌ها بسیار موثر است.

شاردینگ

شاردینگ (Sharding) چیست؟

شاردینگ فرآیند تقسیم یک بلاکچین به چند بلاکچین، معروف به شاردز shards، می‌باشد. این فرآیند، از آن‌جا که یک تایید کننده مسئول کنترل تمام حجم کار نیست، باعث افزایش کارآیی کل شبکه می‌شود. هر تایید کننده مسئول نگه‌داری اطلاعات مربوط به شارد خود می‌باشد. این تایید‌کنندگان هم‌چنین به طور منظم میان شاردها جابه‌جا می‌شوند تا از هر نوع دست‌کاری جلوگیری شود. از بیکن چین (Beacon Chain) برای ارتباط و هماهنگی این شاردها استفاده می‌شود.

اتریوم 2 چطور کار می کند؟

تایید کنندگان مهم‌ترین جنبه اتریوم 2 هستند، زیرا تنها مسئول زیرساخت و نگه‌داری آن می باشند. هر تایید کننده دارای دو کلید است: کلید انتقال و کلید برداشت از حساب. از کلید انتقال برای انجام “کار برای بلاکچین”  استفاده می‌شود.

سه کارکرد اصلی برای یک تایید کننده وجود دارد:

  • ارائه و اضافه کردن بلاک‌ها به بیکن چکین یا یکی از زنجیره‌های شارد
  • برای تصدیق اعتبار بیکن چین و شاردها
  • گزارش رفتار بدخواهانه سایر تایید کنندگان

با توجه به این دلایل، کلید انتقال باید به صورت کاملا شبانه‌روزی آنلاین باشد. کلید برداشت، اقدامات روی سرمایه را انجام می‌دهد. لازم نیست کلید عقب‌نشینی تمام مدت در دسترس باشد. با این حال، لازم است تضمین شود که فرد کنترل تمام سرمایه‌ها را در اختیار داشته باشد. اگر می‌خواهید به یک تایید کننده تبدیل شوید، باید 32 اتر را در بیکن چین قفل کنید. تایید کننده‌ها تنها کار نمی‌کنند. آن‌ها اغلب در کمیته‌هایی کار می‌کنند که در آن گروه‌هایی از حداقل 128 تایید کننده در راس بلاکچین رای می‌دهند. رای‌های جمع شده انواع مختلفی دارند؛ که آن‌ها عبارتند از:

رای‌های LMD GHOST

تصدیق‌ها برای راس بلاکچین هستند، به طور خاص برای آخرین بلاکی که اغلب تایید کنندگان بر سر آن توافق کرده‌اند.

رای‌های Casper FFG

تصدیق‌ها برای checkpoint ها در epoch هستند.

یک checkpoint، جدیدترین بلاک در اولین جای خالی از یک دوره می باشد. Epoch ها شامل 32 slot هستند. زمانی که 2 یا 3 تاییدکننده بر سر جدیدترین checkpoint توافق کنند، توجیه می‌شود. هنگامی که checkpoint قبلی توجیه شد، بلاک قبلی نهایی می شود. بنابراین بعد از دو epoch، یک بلاک نهایی می‌شود.

چه تفاوت هایی میان اتریوم و اتریوم 2 وجود دارد؟

تفاوت عمده میان اتریوم 2 و اتریوم، مکانیزم اجماعی است که آن‌ها از آن استفاده می‌کنند. اتریوم از مکانیزم اثبات انجام کار (pow)، و اتریوم 2 از مکانیزم گواهی اثبات سهام (pos) استفاده می‌کند. مکانیزم گواهی اثبات انجام کار، فرآیندی متمرکز بر انرژی است که در آن معادلات ریاضی پیچیده توسط ماینرها با کمک قدرت پردازش سخت‌افزار کامپیوتر رمزگشایی می‌شوند. این فرآیند هم‌چنین برای تایید تراکنش‌های جدید نیز به کار می‌رود. هر کس که ابتدا معادله را حل کند، تراکنش جدیدی را اضافه می‌کند که حاوی رکوردهای معاملاتی قبلی است که بلاکچین را تشکیل می‌دهد. در مکانیزم گواهی اثبات سهام، برای تایید تراکنش توسط تایید کنندگان معامله، به جای ماینرها،از رمزارز استفاده می‌شود. تایید کنندگان باید میزان ارائه خود را بسته به زمان و میزان رمزارز تحت مالکیت خود تعیین کنند. وقتی اکثریتی از تایید کنندگان ادعا می‌کنند که بلاک را دیده‌اند، به بلاکچین اضافه‌شده و برای اجرای موفقیت‌آمیز ارائه یک بلاک به آن‌ها پاداش داده می‌شود. بدین صورت (ضرب “سکه”) forging یا minting رخ می‌دهد.

PoS یک مکانیزم کارآمدتر انرژی در مقایسه با PoW است چرا که از توان محاسباتی کمتری برای ایمن کردن یک بلاکچین استفاده می‌کند.

آیا اتریوم 2 امن‌تر است؟

مهم‌ترین برتری اتریوم 2 مقیاس‌پذیری آن است. اتریوم 2 دارای زنجیره‌ای از shard است که به واسطه آن می‌تواند 10.000، معامله در ثانیه انجام دهد، در حالی که اتریوم می‌تواند تنها 30 تراکنش در هر ثانیه را پشتیبانی کند. این مساله به تاخیرات زیاد و ازدحام شبکه منجر شده که در اتریوم 2 وجود ندارد. پیاده‌سازی زنجیره‌های shard به شبکه سرعت بخشیده و از آن‌جایی که تراکنش‌ها به جای زنجیره‌های متوالی در زنجیره‌های موازی جابه‌جا می‌شوند، پیشرفت آسان‌تر را در پی دارد. ایده اصلی پشت ابداع یک ارتقا برای اتریوم موجود، اعمال ایمنی بیشتر در کل تراکنش‌ها ‌می‌باشد. بسیاری از شبکه‌های گواهی اثبات سهام مجموعه بسیار کوچکی از تایید کنندگان دارند. این باعث کاهش امنیت شبکه می‌شود. اتریوم 2 نیازمند مجموعه بزرگی از تاییدکنندگان، تقریبا (16.384) عدد، می‌باشد، که آن را غیرمتمرکز، ایمن و مستعد دست‌کاری کم‌تر می‌کند.

آینده اتریوم 2

اتریوم، از زمان لانچ آن در سال 2015، بزرگ‌ترین بلاکچین با هدف عمومی در بازار امروز بوده است. بیش از 1400 مورد از پروژه‌های اتریوم در حال ساخت هستند. این ارتقا در سه مرحله انجام خواهد شد:  فاز 0، 1 و 2. فاز 0 در دسامبر 2020 با اجرای بیکن چین آغاز شد. این فاز ثبت‌های تایید کنندگان را ذخیره کرده و مکانیسم اجماع گواه انجام کار را جایگزین می‌کند. پیش‌بینی می‌شود که فاز 1 در سال 2021 آغاز و زنجیره‌های shard آن یکپارچه خواهند شد. انتظار می‌رود که 64 شارد در آن آغاز به کار کند. زنجیره اتریوم 1 در مرحله 1.5 به یک shard از اتریوم 2 تبدیل خواهد شد و انتقالاتی که به کار گرفته خواهند شد، منجر به اتریوم 2 مشابه “اوراق‌قرضه دائمی و دارایی” و نرخ شناور می‌شود، چرا که تایید کنندگان اکنون می‌توانند آزادانه به برنامه وارد یا از آن خارج شوند. در فاز 2، شاردها به طور کامل عمل‌کردی و سازگار با قراردادهای هوشمند خواهند بود.

این برنامه قرار است در سال 22/2021 راه‌اندازی شود. این یک نسخه ارتقا یافته با ویژگی‌های اضافه خواهد بود. با مزایای اضافه‌شده و مقیاس‌پذیری آن، اتریوم 2 در سال‌های آتی سرمایه‌گذاران را بیشتر و بیشتر جلب خواهد کرد.

خطرات مرتبط با اتریوم 2 چیست؟

به عنوان یک دارنده ETH که به staking در Eth2 علاقه‌مند است، خطرات کلیدی که با آن روبرو خواهید شد عبارت‌اند از:

  • نقل و انتقالات یک طرفه بیکن چین و وجوه قفل‌ شده تا فاز 1.5 (جدول زمانی نامعلوم)
  • اختلالات نرم‌افزار مشتریان (نرم افزار مورد استفاده تایید کننده)
  • خاموش‌شدن فراهم کننده سرویس قبل از مرحله 1.5

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی اتریوم 2 و اهداف و قابلیت‌های آن پرداختیم. این‌که با شکل‌گیری اتریوم 2 قیمت اتر افزایش یا کاهش پیدا می‌کند بیشتر به کاربران بستگی دارد و باید دید که چطور خواهد شد.

0 0 آرا
رتبه‌بندی مقاله
دنبال کنندگان
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x