ماینینگ چیست؟

به فرآیند به وجود آوردن یک رمزارز «ماینینگ» گفته می‌شود که نتیجه‌ی تایید تراکنش‌ها توسط برخی کاربران است و بلاک‌های جدیدی را به بلاکچین آن رمزارز اضافه می‌کند.

قطعاً سوالات بسیار زیادی در حوزه ماینینگ ذهن شما را درگیر کرده است که در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

  • ماینینگ بیت کوین چیست؟
  • کلود ماینینگ بیت کوین چیست؟
  • استخراج ابری ارز دیجیتال چگونه است؟
  • آیا استخراج ارز دیجیتال با کامپیوتر قابل انجام است؟
  • دستگاه ماینر بیتکوین چیست؟
  • بهترین ماینر برای استخراج بیت کوین چیست؟

دنیای ارزهای دیجیتال دنیایی پر از شاخه‌های درآمدی است. دنیایی که با وجود نو پا بودن بسیار پرچالش، پر سود و بعضی مواقع بسیار پرحاشیه است! شاخص‌ترین رمزارز این بازار «بیت‌کوین» است. ارز دیجیتالی که فقط از راه ماینینگ بدست می‌آید و از زمان متولد شدن در سال 2009 تاکنون سود ده‌ترین سرمایه‌گذاری کل تاریخ شناخته می‌شود

ماینینگ ارز دیجیتال

ماینینگ چیست؟

یکی از روش‌های درآمدی اصلی و مهم در حوزه ارزهای دیجیتال، روش درآمدی «ماینینگ» است. در این مقاله قصد داریم هر اطلاعاتی که در رابطه با ماینینگ (استخراج) ارزهای دیجیتال به‎ دنبال آن هستید را پاسخ دهیم.

 قصد داریم به شما بگوییم ماینینگ بیت‌کوین چیست و آیا ماینینگ بیت کوین با گوشی یا کامپیوتر، امکان‌پذیر است؟ آیا می‌توان در ایران ماینینگ انجام داد؟ آیا ماینینگ در خانه امکان‌پذیر است؟ آیا امکان استخراج بیت‌کوین به‌صورت رایگان وجود دارد؟ و…

اولین اصل برای ورود به ماینینگ بیت‌کوین و اتریوم این است که به صورت ریشه‌ای بدانید ماینینگ چیست و طی چه فرآیندی این ارزهای دیجیتالی (بیت کوین، اتریوم و…) تولید می‌شوند.

ماینینگ بیت کوین چگونه انجام است؟ (بیت کوین چگونه تولید می شود؟)

در واقع اگر بلاکچین را دفتر کلی برای تراکنش‌های رمز ارز مبتنی بر زنجیره‌ی بلوکی بدانیم، هر بلاک صفحه‌ای از دفتر کل است که تعدادی مشخص از تراکنش‌ها به صورت داده‌های کامپیوتری توسط ماینرها رمزگذاری شده و بر روی آن ذخیره می‌شود.

استخراج‌کنندگان کاری بسیار مهم و حیاتی را برای شبکه به انجام می‌رسانند و آن چیزی نیست جز محافظت از دفتر کل بلاکچین در مقابل هکرها و جلوگیری از کلاه‌برداری‌ها به وسیله‌ی رمزگذاری آن‌ها از طریق حل کردن معادلات پیچیده ریاضی. به‌این وسیله غیرمتمرکز بودن این شبکه تضمین می‌شود.

ماینرها یا همان استخراج‌کنندگان، قدرت پردازش سیستم خود را در اختیار شبکه قرار داده و با حل مسائل پیچیده ریاضی با الگوریتمی ویژه به نام الگوریتم گواه اثبات کار (Proof Of Work)  اقدام به تولید بلاک‌های جدید و تایید تراکنش‌ها می‌کنند و در مقابل بخشی از رمز ارزهای جدیدی که در این فرآیند تولید می‌شود را از شبکه به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

جالب است بدانید که شما تنها به‌وسیله یک کامپیوتر و داشتن اینترنت می‌توانید به یک استخراج‌کننده یا همان ماینر تبدیل شوید و مانند بسیاری از افراد دیگر در دنیا که با انجام این کار ارز دیجیتال جایزه می‌گیرند شما هم بیت‎کوین، اتریوم و… دریافت کنید. البته سختی و آسانی فرآیند استخراج بسته به ارز دیجیتالی که انتخاب می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد. به‌عنوان مثال امروزه استخراج بیت کوین به دلیل تعداد زیاد ماینرها سخت‌تر شده و به رایانه‌های خاص با قدرت پردازشی بالا نیاز دارد.

قابل توجه است که فرآیند سودآوری استخراج به عوامل زیادی از جمله انتخاب ارز دیجیتال، هزینه برق، میزان قدرت تجهیزات شما و سختی شبکه بستگی دارد.

برای حرفه‌ای شدن در زمینه ماینینگ بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال «دوره شوالیه ارزهای دیجیتال» بی‌شک بهترین دوره در حوزه ماینینگ تخصصی بیت‌کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال است.

تا این جا سعی ما بر این بود که به صورت بسیار ساده و آسان ماینینگ را به شما توضیح دهیم در ادامه به بررسی دقیق‌تر این موضوع می‌پردازیم.

 

فرآیند ماینینگ بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال

مراحل ماینینگ

گام اول

کاربر به وسیله ارزهای دیجیتال موجود در کیف پول دیجیتال خود تراکنشی را انجام می‌دهد. مثلا برای شخصی ارزدیجیتال می‌فرستند یا خریدی را با ارزدیجیتال خود انجام می‌دهد.

گام دوم

با ثبت تراکنش توسط کاربر، این تراکنش از طریق نرم افزار یا برنامه‌ای که کیف پول دیجیتال نامیده می‌شود به تمام استخراج کنندگان شبکه نمایش داده می شود تا زمانی که یکی از ماینرها این تراکنش را انتخاب کند و آن را به تایید برساند.

اگر این تراکنش توسط هیچ ماینری انتخاب نشود در محلی به نام استخر معامله‌های تایید نشده قرار می‌گیرد که در این استخر تراکنش‌هایی که هنوز توسط ماینرها تایید نشده‌اند در انتظار پردازش قرار می‌گیرند.

گام سوم

استخراج‌کنندگان از استخری که در گام قبل توضیح دادیم تراکنش‌ها را برای پردازش انتخاب می‌کنند و آن‌ها را به صورت بلاک‌های حاوی اطلاعات از جمله مجموعه‌ای از تراکنش‌ها، امضای دیجیتال، زمان سنج و … در می‌آورند و به بلاکچین اضافه می‌کنند.

حجم هر بلاک روی هر شبکه بلاک چین مقدار مشخصی است و نمی‌توان بیش از حجم مشخص شده (برای شبکه بیتکوین این حجم یک مگابایت) اطلاعات به آن وارد کرد.

ماینرها قبل از انتخاب هر تراکنش برای تایید ابتدا باید واجد شرایط بودن آن را بررسی کنند به این صورت که اگر تراز کیف پولی که درخواست را فرستاده، بودجه کافی داشته باشد آن تراکنش معتبر خواهد بود و می‌توانند آن را به بلاک اضافه کنند.

با توجه به دردسترس بودن انتخاب تراکنش‌ها برای همه ماینرها واضح است آن‎ها برای دریافت پاداش بیشتر، معامله‌ای را در اولویت تایید قرار می‌دهند که هزینه تراکنش بالاتری داشته باشد.

 

گام چهارم

استخراج کنندگان پس از ایجاد بلاک حاوی تراکنش های جدید برای اضافه کردن آن بر روی بلاک چین به یک امضا یا در واقع مکانیسم تایید نیاز دارند. نام این مکانیسم proof of wok  است.

بیشتر بدانید  مصرف برق ماینرها به میزان مصرف برق جهان است!

گام پنجم

در  مکانیسم proof of wok با حل کردن معادلات ریاضی بسیار پیچیده که تنها پردازشگرهای بسیار قوی قادر به حل آن هستند بلاک ها به تایید می رسند. اولین استخراج کننده ای که بتواند این مساله را حل کند، پاداش استخراج را دریافت می کند و این امر به اطلاع بقیه ماینر ها خواهد رسید.

گام ششم

اکنون وقت آن رسیده که دیگر استخراج کننده ها صحت اطلاعات را با توجه به دیتاهای منتشر شده تایید کنند و اگر آنها این مورد را تایید کنند این بلاک به شبکه بلاک چین اضافه خواهد شد.

به اتفاق نظر تعداد زیادی از ماینرها در تایید یک تراکنش، الگوریتم اجماع گفته می شود که ساز و کار اصلی تایید تراکنش ها در سیستم های غیر متمرکز است.

اکنون که این بلاک به شبکه بلاک چین افزوده میشود و تا زمانی که تراکنش های موجود در بلاک، مغایرتی با تاریخچه ی تراکنش های قبل و دیگر موارد نداشته باشد، در داده های بلاکچین ذخیره میگردد.

گام هفتم

وقتی که بلاک به بلاک چین متصل شد با اضافه شدن هر بلاک جدید به زنجیره، مجددا یک بار کل بلاک‌های قبل به تایید می رسند و این بلاک نیز به تایید مجدد می رسد.

مثلا اگر تراکنش ما در بلاک صد ثبت شده باشد و بلاک چین دارای صد و پنجاه بلاک باشد به این معنی است که تراکنش ما پنجاه تاییدیه دارد. علت این است که هر بار بلاک جدیدی بعد از بلاک ما به زنجیره افزوده شود بلاکچین باید درباره تاریخچه تراکنش و بلاک مد نظر ما مجددا به طور کامل به اجماع برسد. نتیجه می‌گیریم که تراکنش ما پنجاه بار توسط بلاکچین تایید شده و هرچقدر مقدار این تاییدیه‌ها بیشتر باشد به این معنی است که هکرها برای تغییر آن کار بسیار سخت‌تری را در پیش دارند.

بعد از این‌که یک بلاک جدید به شبکه بلاکچین اضافه شد تمام استخراج‌کنندگان از گام سوم شروع می‌کنند و یک بلاک جدید از تراکنش‌ها را به وجود می‌آورند.

 

استخر استخراج بیت کوین

ماینینگ چیست

از آن‌جا که پاداش استخراج به ماینری تعلق می‌گیرد که اولین هش معتبر را پیدا کرده است و احتمال پیدا کردن این هش برای هر ماینر به صورت مستقل مساوی است با قدرت پردازش سیستم ماینینگ او به نیروی ماینینگ کل شبکه، پس نتیجه می‌گیریم که استخراج کننده‌های مستقل به دلیل ضعف قدرت پردازش سیستم هایشان شانس کمتری برای پیدا کردن بلاک بعدی دارند. به همین دلیل استخرهای استخراج برای حل این معضل به وجود آمده‌اند.

استخر استخراج در واقع قدرت پردازش تمام سیستم‌های شبکه را در یک جا جمع آوری می‌کند و با بالا بردن نسبت قدرت پردازش شانس بیشتری را برای حل معادلات و خلق بلاک جدید به دست می‌آورد. در نتیجه ماینرهایی که عضو این شبکه هستند با توجه به میزان فعالیت و قدرت سیستم خود در این پاداش شریک خواهند بود.

نتیجه این‌که در استخر استخراج شانس به دست آوردن پاداش بیشتر است، هر چند که سهم هر ماینر از این مقدار پاداش بر اساس قوانینی از قبل بین اعضای آن استخر تعیین شده است.

ویژگی‌های یک استخر مناسب ماینینگ

دریافت رایگان بیت کوین

سازگار بودن زیرساخت

در حال حاضر تعداد بسیار زیادی استخر استخراج در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد و هر روز به این تعداد افزوده می‌شود و نکته لازم برای شما در پیوستن به هر استخر این است که دستگاه استخراجی را که می‌خواهید تهیه کنید با نیازمندی‌های استخرتان هماهنگ است یا خیر.

ما به شما توصیه می‌کنیم که قبل از خرید دستگاه ماینر ابتدا الزامات استخر مورد نظرتان را بررسی کنید و بر اساس آن تصمیم به خرید دستگاه ماینینگ بگیرید. این مساله دقیقا مشابه این است که شما وقتی یک بازی کامپیوتری را خریداری می‌کنید ابتدا مشخصات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم برای اجرای این بازی را بررسی کرده و سپس با یک بررسی ساده متوجه می‌شوید که آیا این بازی با سیستم شما سازگار است یا خیر، در این‌جا دقیقا سی دی بازی حکم استخر استخراج و دستگاه ماینر شما حکم سیستم خانگی‌تان را دارد.

نحوه تقسیم وظایف چگونه است؟

تقسیم کار بین ماینرها در استخرها متفاوت است و هر استخر روش خاص خود را درباره این موضوع دارد. برای مثال اگر دو استخر 1 و 2 را داشته باشیم به‌طوری که در استخر شماره یک ماینرهای قوی و در استخر شماره دو ماینرهای ضعیف وجود داشته باشند وظیفه سرور این است که کارهای دشوار را به استخر شماره یک و کارهای ساده‌تر را به استخر شماره دو اختصاص دهد.

توجه داشته باشید استخر استخراجی که شما می‌خواهید درون آن فعالیت کنید بهتر است میزان هش را بدون توجه به قدرت دستگاه ماینر تعیین کند. فرض کنید که شما عضو استخری شده‌اید که بر اساس سرعت دستگاه‌های ماینر اولویت بندی شده است و اکنون دستگاه ماینر شما پرسرعت‌ترین دستگاه استخر استخراج باشد اما ممکن است طی چند ساعت دستگاه ماینر جدیدی عضو استخر شود که سرعت آن دستگاه از سرعت دستگاه شما بیشتر باشد و در نهایت نتیجه مطلوبی را که به دنبال آن بوده‌اید با این کار از بین برود. در نتیجه در نظر داشته باشید که استخری که می‌خواهید درون آن فعالیت کنید به همه دستگاه‌های ماینر فرصت برابر دهد.

اعتماد سازی توسط اپراتور استخر استخراج

اگر قصد پیوستن به یک استخر استخراج را دارید به شفافیت اطلاعات ارائه شده توسط اپراتورهای استخر اهمیت زیادی قائل شوید.

اپراتورها در استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال وظایف منحصربه‌فردی دارند که این وظایف برای اعتماد سازی و ایجاد حس اطمینان بین اعضای استخر مورد نیاز است. برای مثال یک ماینر از کجا می‌تواند متوجه شود نرخ هشی که در این استخر داده می‌شود عادلانه است یا خیر؟ استخرها از روش‌های مختلفی برای ایجاد این حس اعتماد استفاده می‌کنند برای مثال نمایی از سیستم اطلاعاتی را به استخراج‌کنندگان ارائه می‌کنند. بنابراین از قابل اطمینان بودن اطلاعات ارائه شده مطمئن شوید.

استخراج ابری ارز دیجیتال

امنیت و ایمنی استخر

از موارد مهمی که باید قبل از انتخاب استخر به آن توجه کرد مساله امینت استخر است. استخرها به‌دلیل اهمیت زیادی که برای شبکه دارند ممکن است بارها و بارها مورد حمله هکرها قرار بگیرند و شما به‌عنوان عضوی از آن استخر باید بدانید که آیا این استخر توان مقاومت و ایستادگی در برابر این حملات را دارد یا خیر.

بیشتر بدانید  کیف پول دیجیتال چیست؟

هزینه‌های استخر برای ماینرها

برخی از استخرها برای ارائه خدمات به ماینرهای خود هزینه دریافت می‌کنند و برخی دیگر خیر. استخراج‌کنندگان لازم است به این هزینه‌ها و احتمال افزایش آن و مدت دوره دریافت آن نیز توجه کنند. حتی ممکن است در برخی استخرها این هزینه را به عنوان کمک مالی به سیستم از ماینرها تقاضا کنند.

اندازه استخرهای استخراج

با توجه به فلسفه پیدایش استخرهای استخراج که در بالا ذکر شد ممکن است به نظر بیاید که استخرهای بزرگ به دلیل قدرت و سرعت بالاتر در پردازش، بهتر و راحت‌تر می‌توانند بلاک‌های جدید را پیدا کنند در حالی که استخرهای کوچک ممکن است زمان بیشتری را سپری کنند و به‌همین دلیل پاداش کمتری دریافت می‌کنند.

در واقع با مقایسه استخرهای بزرگ و کوچک در طولانی مدت تفاوت زیادی در نرخ موفقیت این دو وجود ندارد و هر دو تقریبا نرخ برد مشابهی دارند. بنابراین اگر در طولانی مدت نامنظم بودن پرداخت برایتان مهم نیست استخرهای کوچ و اگر نظم در پرداخت برایتان قابل اهمیت است استخرهای بزرگ انتخاب مناسب‌تری برای شما هستند. اما بدانید که اندازه استخر به میزان قابل اعتماد بودن استخر اشاره دارد.

 

دستگاه‌های ماینینگ بیت کوین و دیگر ارز رمزها

 

ضعیف‌ترین ماینر همان کامپیوتر شخصی شما است و شما میتوانید از CPU دستگاه خود برای استخراج یا همان ماینینگ بیت کوین استفاده کنید، اما این کار اصلا عاقلانه نیست. شما می‌توانید با اضافه کردن یک کارت گرافیک یا همان GPU سیستم خود را برای استخراج راحت‌تر و بهتر تقویت کنید. اگرچه با ظهور و پیدایش روز به روز دستگاه‌های ماینر جدید دیگر استفاده از CPU  و GPU  هم عاقلانه نیست.

مزیت مهم کارت گرافیک این است که علاوه بر بیت کوین می‌توانید رمز ارزهای دیگری مثل اتریوم را هم ماین کنید و شاید یکی از دلایلی که هنوز برخی از ماینرها از کارت گرافیک استفاده می‌کنند سازگار بودن آن برای استخراج چند ارز دیجیتال متفاوت است.

ماینینگ با کارت گرافیک

بهتر است بدانید امروزه استخراج بیت کوین با کارت گرافیک به دلیل ورود دستگاه‌های ماینر جدید با قدرت پردازش بسیار زیادتر نسبت به کارت گرافیک به بازار بسیار دشوار است و اصلا به‌صرفه نیست.

 FPGA ماینینگ

ماینینگ چیست

 

در روند پیشرفت تجهیزات ماینر دستگاهی به نام FPGA که تشکیل شده از مدارهای الکترونیکی مجتمع بود رونمایی شد.

می‌توان چندین چیپ و قطعه الکترونیکی را برای استخراج بر روی این دستگاه که اختصاصا برای ماینینگ طراحی شده نصب کرد. این دستگاه که قابلیت برنامه‌ریزی کردن را دارد به دلیل طراحی اختصاصی برای استخراج  انتخاب بهتری نسبت به CPU و GPU می‌باشد.

ASIC ماینینگ

ماینینگ چیست

در میان محبوبیت‌های دستگاه ماینر FPGA، ناگهان دستگاهی به نام آی‌سیک به بازار ارز دیجیتال وارد شد؛ آی‌سیک از هر نظر نسبت به سه نوع قبلی دستگاه‌های ماینر، در سطح بالاتری قرار داشت.

مصرف برق، قدرت، مقدار فضا، مقرون به صرفه بودن و دیگر ویژگی‌های خوب این دستگاه، باعث شد تا دستگاه‌های ماینر دیگر محبوبیت خود را از دست بدهند و تقریبا اکثر افراد به استفاده از آی‌سیک برای استخراج ارز دیجیتال روی بیاورند.

شما نیز اگر می‌خواهید بیتکوین، بیتکوین کش، لایت‌کوین و زی‌کش را استخراج کنید، فقط و فقط باید دستگاه ماینر آی‌سیک را خریداری کنید؛ استفاده از دستگاهی غیر از دستگاه ASIC برای استخراج ارزهایی که گفته شد، می‌تواند باعث ضرر شما شود و مطمئن باشید که هزینه برق شما، بیشتر از درآمدتان در طول ماه خواهد بود.

در جدول زیر به صورت خلاصه 5 مدل از دستگاه‌های ماینر را معرفی کرده‌ایم.

کسب درآمد از ماینر

هش ریت چیست؟ (هش ریت بیت کوین)

پول دیجیتال حالا دیگر تبدیل به واقعیتی در دنیای امروز شده است. البته هنوز این تکنولوژی در مراحل اولیه‌اش قرار دارد. با این ‌وجود ارزهای دیجیتال عرضه‌شده با اقبال خوبی از جانب سرمایه گذارن روبه‌رو شده‌اند و اکنون ارزش قابل‌توجهی پیدا کرده‌اند. به ‌طوری که هر یک بیت کوین، به‌عنوان یکی از ارزهای دیجیتال، در حال حاضر حدوداً معادل 33 هزار دلار ارزش دارد. (یادتان باشد قیمت بیت کوین همیشه در حال تغییر است!!!)

هش ریت

نقل‌وانتقال این نظام پولی جدید بر بستری غیرمتمرکز (بلاک چین) انجام می‌گیرد. منظور از غیرمتمرکز بودن این است که هیچ نهادی مانند بانک یا دولت بر تراکنش‌های انجام‌گرفته در این سیستم مالی نظارت ندارند. بلکه خود کاربران هستند که ناظر بر صحت فرآیند مبادله ارز دیجیتال هستند.

مکانیزم ثبت و پیگیری تراکنش‌های پول‌های دیجیتال در سیستم «بلاک چین» صورت می‌پذیرد. سیستم بلاک چین سازوکارهای مخصوصی دارد که «ماینر»ها را درگیر خودش می‌کند. ماینرها فرآیندی را انجام می‌دهند که هشینگ نام دارد. این مقاله در پی توضیح مفهوم «هش ریت» و تأثیر آن بر عمل «ماینینگ» است.

امروزه یکی از بهترین راه کسب درآمد از بیت کوین را می‌توان استفاده از دستگاه‌های ماینر یا همان استخراج دانست. این دستگاه‌ها دارای مشخصه‌هایی هستند که قبل از خرید باید به آن‌ها توجه کرد تا بتوان بهترین دستگاه ماینری را که می‌تواند در کمترین زمان شمارا به سود بالایی برساند، انتخاب کرد.

یکی از این مشخصه‌های دستگاه‌های ماینر هش ریت، نرخ هش یا قدرت هش است. اما سؤال این است که هش ریت دستگاه ماینر (Asic) چیست؟

مهم‌ترین پارامتر هر دستگاه ماینری هش ریت آن است که میزان سرعت ماینر برای حل تابع هش و دریافت پاداش را نشان می دهد. البته گفتنی است که نرخ هش فقط مخصوص بیت کوین نیست و همه ارزهای دیجیتالی که از پروتکل اثبات کار (POW) استفاده می‌کنند را شامل می‌شود.

هش ریت دستگاه ماینر بیت کوین را می‌توان، تعداد محاسباتی که سخت افزار ماینر می‌تواند در هر ثانیه برای حل تابع هش انجام دهد، تعریف کرد. در واقع برای استخراج بیت کوین توسط دستگاه ماینر و تایید تراکنش‌ها، این دستگاه باید یک سری معادلات پیچیده ریاضی را انجام دهد تا به عدد مورد نظر برسد و با حل و ایجاد یک بلاک به بیت کوین دست پیدا کند.

بیشتر بدانید  Doggy: توکنی که قصد دارد هوشمندانه جای شیبا را بگیرد!

در نتیجه می‌توان گفت که هرچه میزان هش ریت دستگاه ماینر بیشتر باشد، شانس رسیدن به هش هدف بیشتر خواهد بود. در ادامه به صورت فنی‌تر و دقیق‌تر هش ریت را تعریف خواهیم کرد.

به عنوان یک تعریف ساده، هش ریت قدرت و سرعت عملیات محاسباتی ماینر برای استخراج بیت‌کوین را نشان می‌دهد. ماینرها با استفاده از قدرت پردازش رایانه‌ای خود شبکه را ایمن می‌کنند و تمام معاملات بیت‌کوین را ثبت می‌کنند و به دلیل تلاش‌هایشان در شبکه، بیت‌کوین پاداش می‌گیرند.

محاسبه هش ریت بیت کوین

برنامه ماینینگ بیت کوین

ماینینگ در ارزهای دیجیتال به معنی یافتن بلاک جدید از طریق انجام محاسبات پیچیده‌ی ریاضی است و ماینرها در هر ثانیه باید هزاران یا میلیون‌ها حدس درست بزنند تا یک بلاک به اصطلاح استخراج شود. بنابراین هرچه هش‌ریت ماینر بیشتر باشد بهتر است، زیرا دریافت پاداش را نیز افزایش می‌دهد و ماینر شانس استخراج بیت‌کوین بیشتری خواهد داشت.

هم‌چنین هرچه میزان هش‌ریت کل شبکه بیت‌کوین بالاتر باشد به معنی وجود ماینرهای زیادی است که در شبکه فعالیت می‌کنند و استخراج بیت‌کوین دشوارتر می‌شود.

به بیان دیگر، هش ریت میزان سلامت شبکه‌ بلاک‌چین را اندازه‌گیری می‌کند. اگر میزان هش ریت کلی زیاد باشد، برای شبکه‌ بلاک‌چین مفید است، زیرا باعث امنیت بیشتر شبکه می‌شود. کسی که می‌خواهد به بیت‌کوین حمله کند حداقل به 51 درصد از کل هش‌ریت در جهان نیاز دارد و وقتی میلیون‌ها ماینر فعال هستند، این کار بسیار پر هزینه خواهد بود.

استخراج به معنی ایجاد بلاک جدید است و هرچه سختی شبکه‌ بیت‌کوین بالاتر برود، قدرت هش بیشتری نیز برای ماین بلاک‌ها نیاز است و برای ماینرها حدس زدن هش نیز دشوارتر خواهد شد. در حال حاضر به ازای ماین کردن هر بلاک، 6.25بیت‌کوین میان ماینرها تقسیم می‌شود. بنابراین نرخ هش، پاداش ماینرها و سختی شبکه، سه عامل کاملا وابسته به یکدیگر هستند. بدین ترتیب مدت زمان ۱۰ دقیقه‎ای استخراج هر بلاک ثابت مانده و پاداش هر بلاک که مقدار ثابتی است به میزان کمتری بین ماینرها تقسیم می‌شود.

نرخ هش به زبان ساده سرعتی است که دستگاه‌های استخراج کننده بر اساس آن عمل می‌کنند. استخراج رمزارزها به معنی پیدا کردن بلاک‌ها از طریق محاسبات پیچیده است. این بلاک‌ها شبیه معماهای ریاضی هستند.

دستگاه‌های استخراج باید در هر ثانیه هزاران و حتی میلیون‌ها حدس بزنند تا جواب صحیح را برای حل مسئله‌ بلاک پیدا کنند. به عبارت دیگر، ماینرها برای استخراج مفید بلاک‌ها باید سربرگ بلاک را به شکلی برابر یا نزدیک با هدف هش کنند.

هدف با هر تغییر در میزان دشواری استخراج تغییر می‌کند. ماینرها برای دستیابی به یک هش (یا هدف) خاص باید سربرگ برخی از بلاک‌ها را عوض کنند؛ این کار به نانس (Nonce) مشهور است.

هر نانس با صفر شروع شده و برای رسیدن به هش (یا هدفِ) لازم هر بار تغییر می‌کند. با توجه به این که تغییرات نانس یک جور بازی شانس و احتمال است، احتمال دستیابی به هش (یا هدفِ) مذکور خیلی کم است. بنابراین ماینرها با تغییر دادن «نانس» سعی می‌کنند تلاش‌های بیشتری انجام دهند. تعداد تلاش‌هایی که هر ماینر در هر ثانیه انجام می‌دهد با عنوان نرخ هش یا توان هش شناخته می‌شود.

به یاد داشته باشید که نرخ و قدرت هش، مخصوص به بیت کوین نیستند و اصطلاحاتی کلی در زمینه ارزهای دیجیتال به‌حساب می‌آیند. این مفهوم در ارتباط با تمامی ارزهای دیجیتالی که از پروتکل اثبات کار استفاده می‌کنند، وجود دارد و هدف از نام بردن بیت کوین در این مقاله، فقط و فقط همه‌گیر بودن این ارز دیجیتال است.

اندازه گیری نرخ هش و واحد آن هش ریت بر اساس هش بر ثانیه (h/s) محاسبه می‌شود.
بسته به تعداد هش‌ها واحدهای دیگری چون مگا (MH)، گیگا (GH) و ترا (TH) نیز وجود دارد.

برای مثال، دستگاهی با سرعت ۶۰ هش بر ثانیه در حین حل مسئله‌ی بلاک در هر ثانیه ۶۰ حدس می‌زند. از کیلوهش (KH/s) برای ۱٫۰۰۰ هش، مگاهش (MH/s) برای ۱٫۰۰۰ کیلوهش، تراهش (TH/s) برای ۱٫۰۰۰ مگاهش و پتاهش (PH/s) برای ۱٫۰۰۰ تراهش استفاده می‌شود. دستگاه‌های مختلفی که برای استخراج رمز ارزهای مختلف به کار می‌روند، هش‌های متفاوتی دارند.

هش ریت چیست و چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

برای نمونه، هش ریت دستگاهی که برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شود با دستگاهی که برای اتریوم استفاده می‌شود، متفاوت است. این موضوع به وسیله‌ الگوریتم‌های مختلفی تعریف می‌شود که توسط ارزهای رمزنگاری شده‌ گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد، چون میزان مصرف حافظه و توان پردازشی در رمز ارزهای مختلف یکسان نیست.

  • ۱ KH/s برابر با ۱،۰۰۰ (هزار) هش در ثانیه است.
  • ۱ MH/s برابر با ۱،۰۰۰،۰۰۰ (یک‌میلیون) هش در ثانیه است.
  • ۱ GH/s برابر با ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ (۱ میلیارد) هش در ثانیه است.
  • ۱ TH/s برابر با ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ (۱ تریلیون) هش در ثانیه است.

نرخ هش، سود ماینر و دشواری شبکه به روش‌های مختلف به یکدیگر وابسته‌اند.

همانطور که گفتیم پی بردن به مفهوم نرخ هش بسیار مهم است. کسانی که قصد دارند در زمینه ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال فعالیت داشته باشند، زمان خرید دستگاه Asic باید توجه زیادی به نرخ هش دستگاه مربوطه کنند تا بتوانند برای درآمد خود برنامه ریزی لازمه را داشته باشند. اگر قصد ورود به بازار ارزهای دییجتال و کسب درآمد از طریق ماینینگ و استخراج را دارید، دوره شوالیه ارزهای دیجیتال بهترین گزینه برای ورود به این بازار پر سود است.

جمع بندی

ماینینگ ارزهای دیجیتال یکی از بهترین روش های درآمدی در حوزه ارزهای دیجیتال است. چراکه دو منبع درآمدی برای ماینر ایجاد میکند. یکی بابت تولید ارز در شبکه و دیگری کارمزد انتقال در شبکه.

بنابراین اگر قصد ورود به ماینینگ ارزهای دیجیتال را دارید از قبل ملزومات لازم از جمله هزینه برق، مجوز، مکان و نوع ارزدیجیتالی که میخواهید در شبکه آن به عنوان ماینر فعالیت داشته باشید را بررسی کنید تا از این تجارت بین المللی و جذاب بتوانید بیشترین بهره را ببرید.

اگر قصد ورود به این تجارت را دارید، در دوره شوالیه ارزهای دیجیتال شما را با صفر تا صد ماینینگ ارزهای دیجیتال بصورت کاملا حرفه ای، تخصصی و کاربردی آشنا خواهیم کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
0 0 آرا
رتبه‌بندی مقاله
دنبال کنندگان
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها

ایردراپ‌های جدید

آموزش‌های کاربردی

0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x