استیکینگ چیست؟

استیکینگ چیست

در این مقاله به سوالاتی از جمله استیکینگ چیست، انواع روش‌های استیکینگ، استخر استیکینگ، استیکینگ در اتمیک والت، استیکینگ بایننس،محاسبه سود استیکینگ، استیکینگ کاردانو و استیکینگ ترون آشنا خواهید شد.

حتما می‌دانید یکی از راه‌های به دست آوردن ارزهای رمزنگاری شده ماینینگ یا همان استخراج است. در این روش، کاربر به وسیله قدرت پردازش سیستم رایانه‌ی خود اقدام به حل یک سری از معادلات پیچیده‌ی ریاضی می‌کند تا به این وسیله امنیت شبکه را تامین کند که به این روش گواه اثبات کار (POW) گفته می‌شود .

استخراج ارزهای دیجیتال به دلیل نیاز به سخت‌افزارهای قدرتمند جهت پردازش، فرآیندی هزینه‌بر است. در مقابل روش دیگری برای تایید تراکنش و تولید برخی از رمزارزها وجود دارد که هیچ هزینه‌ای ندارد و به آن «استیکینگ» گفته می‌شود .

استیکینگ بر مبنای مکانیسم  اثبات سهام Proof Of Stake (به اختصار POS) کار می‌کند و به این معنی است که شما می‌توانید به‌عنوان یک استیکر (سهام گذار) با خرید و نگهداری از رمز‌ارزها در کیف پول خودتان ضمن تامین امنیت شبکه، سودی را به‌عنوان پاداش دریافت کنید.

انواع روش‌های استیکینگ چیست

 • به‌صورت شخصی
 • به‌وسیله بعضی کیف پول‌ها
 • به‌وسیله بعضی پلتفرم‌ها مثل پلتفرم‌های صرافی

در حال حاضر در صرافی‌هایی نظیر بایننس و کیف پول‌هایی مثل تراست والت امکان استیک برخی از ارزهای رمزنگاری شده که بلاکچین آن‌ها با مکانیسم اثبات سهام فعالیت می‌کنند وجود دارد و شما می‌توانید با خرید و نگهداری حداقل مشخصی از هر ارزدیجیتال، مقداری سود مشخص دریافت کنید.

مکانیسم  اثبات سهام Proof Of Stake

از آنجا که سیستم ارزهای دیجیتال یک سیستم غیرمتمرکز است و توسط هیچ سازمان یا نهادی کنترل نمی‌شود، تامین امنیت تراکنش‌ها در این شبکه برعهده کاربران است و دو روش برای این منظور وجود دارد :

تایید تراکنش با مکانیسم اثبات کار (PoW)که در رمز ارزی مثل بیت کوین به کار می رود.

تایید تراکنش با مکانیسم  اثبات سهام (POS) که مبنای دریافت پاداش با استیکینگ است.

در این مقاله به توضیح مکانیسم اثبات سهام خواهیم پرداخت

در این روش دیگر خبری از رقابت بر سر حل معادلات پیچیده ریاضی برای دریافت پاداش از شبکه نیست و شما نیازی به هزینه کردن برای داشتن سیستم‌های با قدرت پردازش بالا نخواهید داشت.

درگواه اثبات سهام هر فرد بر اساس تعداد کوین‌هایی که دارد قادر خواهد بود بلاک‌های بعدی را استخراج کند. هرچه تعداد کوین بیشتری داشته باشد قدرت استخراج بیشتری خواهد داشت و کارمزدهای دریافتی از شبکه نیز برای او بیشتر خواهد بود. به بیان دیگر پروتکل به صورت تصادفی انتخاب می‌کند که کدام یک از مشارکت کنندگان‌، بلاک بعدی را تایید کند که این انتخاب معمولا بستگی به مقدار رمز ارزی دارد که کاربر استیک کرده و با افزایش مقدار استیک شانس انتخاب و دریافت کارمزد نیز برای او بیشتر می‌شود.

این روش با حذف بزرگترین عیب مکانیسم گواه اثبات کار که همان مصرف برق بالا می‌باشد سعی دارد به جای استفاده از انرژی برق برای حل کردن مسائل، تنها سرمایه گذاری بر روی خود رمز ارز را جایگزین سازد.

مزایای استیکینگ چیست

مزایای استیکینگ

به دلیل مزایایی که این روش سرمایه‌گذاری دارد هر روز به تعداد افرادی که تمایل به استیکینگ دارند افزوده می‌شود برخی از این مزایا عبارتند از:

سود در استیکینگ دو جانبه است. یک بابت رشد قیمت ارز استیک شده و دیگری بابت دریافت پاداش از شبکه.

در این روش شما به هیچ عنوان نیاز به داشتن سرمایه‌ی بالا نخواهید داشت و می‌توانید با حداقل سرمایه اولیه اقدام به استیکینگ کنید چرا که نیاز به خرید تجهیزات سخت‌افزاری ندارید.

شما با استیکینگ می‌توانید ضمن کسب سود، امنیت شبکه بلاک چینی که برایتان اهمیت دارد را تامین کنید.

پلتفرم‌های طراحی شده برای استیکینگ بسیار ساده و قابل درک برای اکثریت افراد هستند.

معایب استیکینگ چیست

قطعا مزایای کسب سود با نگهداری یک رمز ارز برای شما جذاب بوده است اما بهتر است به نکاتی که ممکن است پاداش شما از استیکینگ را تحت تاثیر خود قرار دهد نیز توجه کنید.

وقتی شما اقدام به استیک یک رمز ارز در کیف پول الکترونیکی خود می‌کنید برای یک دوره زمانی مشخص که در هر کدام از ارزها متفاوت است قادر نخواهید بود رمز ارز خود را برداشت کنید البته این امر با پیوستن شما به یک استخر استیکینگ قابل رفع خواهد بود.

درطول مدتی که شما امکان برداشت رمز ارز خود را ندارید ممکن است نوسانات بازار هر اتفاقی را برای قیمت آن رقم بزند که از کنترل شما خارج خواهد بود.

آیا همه می‌توانند استیکینگ کنند:

بله تنها کافیست یک رمز ارز با قابلیت استیکینگ را انتخاب کنید و کیف پول شما هم از این قابلیت پشتیبانی کند.

برخی رمز ارزها با قابلیت استیکینگ

 • تزوس (TEZOS)
 • کومودو (Komodo)
 • کیوتوم (QTUM)
 • دکرد (Decred)
 • آیکون (ICON)
 • زی کوین (ZCoin)
 • پیویکس (PIVX)
 • ناو توکن (NOW Token)
 • اتریوم (Ethereum) به زودی
 • کاردانو (Cardano)
 • نئو (NEO)
 • ترون (Tron)
 • کازماس (Cosmos)
 • آنتولوژی (Ontology)
 • نبلیو (Neblio)
 • پاندی ایکس (Pundi-X)
 • کیوتوم (QTUM)
 • کیک (pancake)

صرافی‌های دارای قابلیت استیکینگ

کیف‌پول‌‌های دارای قابلیت استیکینگ:

نکات قابل توجه برای استیکینگ:

شما برای انجام استیکینگ می توانید از سه طریق اقدام کنید:

روش اول

اینکه با سیستم شخصی به شبکه ارز مورد نظر متصل شوید که نیاز به دانش فنی دارد.

روش دوم

با انتخاب یک والت با قابلیت استیکینگ به راحتی کوین مورد نظر خود را خریده و با انتخاب گزینه استیک و یک ولیدیتور معتبر اقدام به استیکینگ آن رمز ارز کنید که این روش استیکینگ سرد نام دارد و در ادامه توضیحات بیشتری درباره آن ارائه خواهیم داد.

بیشتر بدانید  ماینینگ چیست؟

روش سوم

شما می توانید با خرید و نگهداری رمز ارز مد نظرتان در یک صرافی که از استیکینگ پشتیبانی می‌کند فعالیت خود را شروع کنید. در این حالت شما می‌توانید بپذیرید که سرمایه‌تان به صورت قفل شده باقی بماند و یا منعطف و قابل برداشت باشد و بتوانید هم زمان با آن ترید انجام دهید که سود دهی و کارمزد هر یک از این دو روش متفاوت خواهد بود. همچنین در این روش شما با انتخاب یک ولیدیتور دیگر نیاز نخواهید داشت هفت روز هفته و به صورت شبانه روزی آنلاین باشد.

برای کاهش تعداد نودهای بدکار در شبکه، برخی از رمز ارزها دارای یک محدوده‌ی زمانی حداقل برای نگهداری کوین‌ها هستند که در طول آن مدت شما قادر نخواهید بود رمز ارز خود را خارج نمایید.

استخر استیکینگ چیست؟ (Staking Pool)

استخر استیکینگ

استخر استکینگ به چندین ذینفع ودارندگان استکینگ (یا دارندگان کیف) اجازه می‌دهد تا منابع محاسباتی خود را ترکیب کنند تا شانس آنها برای گرفتن پاداش افزایش یابد. به عبارت دیگر، آنها قدرت اشتراکی خود را در فرآیند تأیید و اعتبارسنجی بلوک‌های جدید متحد می‌کنند، بنابراین احتمال بیشتری برای کسب پاداش بلوک دارند.

ایده کلی مدل staking pool کاملاً شبیه استخر استخراج سنتی است که شامل جمع شدن میزان هش در بلاکچین اثبات کار(PoW) است. با این حال، تنظیمات استخر استیکینگ فقط در بلاک چین‌هایی که از مدل اثبات سهام (PoS)استفاده می‌کنند یا در سیستم‌های غیر POS از طریق ویژگی‌های طراحی پروتکل در دسترس است.

به طور معمول، یک استخر staking توسط یک اپراتور استخر مدیریت می شود و ذینفعانی که تصمیم می گیرند به استخر بپیوندند باید کوین‌های خود را در یک آدرس بلاکچین خاص (یا کیف پول) قفل کنند. در حالی که برخی از استخرها به کاربران نیاز دارند که کوین‌های خود را با یک شخص ثالث استیکینگ کنند، گزینه‌های دیگری وجود دارد که به سهامداران اجازه می دهد تا با قدرت ذخیره خود ادامه دهند در حالی که هنوز کوین‌های خود را در کیف پول شخصی دارند. به عنوان مثال، استخرهای به اصطلاح سرد، مدل ایمن‌تری را فعال می‌کنند، زیرا کاربران می توانند در حالی که سرمایه خود را در کیف پول سخت افزاری نگه می‌دارند، در فرآیند استیکینگ شرکت کنند.

در مقایسه با استیکینگ انفرادی، استخر استیکینگ پاداش کمتری می‌دهد زیرا هر جعل بلوک (اعتبار سنجی) موفق، جوایز را در میان بسیاری از شرکت کنندگان استخر تقسیم می کند. علاوه بر این، بیشتر استخرها هزینه‌هایی را دریافت می‌کنند که این امر حتی می‌تواند بیشتر از پرداخت نهایی باشد. از طرف دیگر، استخرهای استیکینگ پاداش‌های استیکینگ قابل پیش‌بینی را فراهم می‌کنند. به غیر از این، آنها به ذینفعان اجازه می‌دهند بدون نگرانی در مورد اجرای فنی و نگهداری راه‌اندازی و اجرای یک گره اعتبارسنجی، درآمد منفعل کسب کنند.

استیکینگ سرد (Cold Staking)

شما برای استیکینگ باید به صورت دائمی آنلاین باشید اما در روش استیکینگ سرد شما می‌توانید با استفاده از برخی کیف پول‌های سخت‌افزاری بدون نیاز به آنلاین بودن و به صورت آفلاین اقدام به استیک کردن کنید.

این روش بیشتر توسط افرادی با سرمایه‌های بالا انجام میگیرد که ترجیح می‌دهند در عین پشتیبانی از شبکه و دریافت پاداش بیشترین محافظت از داراییشان صورت پذیرد.

پاداش استیکینگ

هر شبکه بلاک چینی روش‌های متفاوتی برای محاسبه پاداش استیکینگ دارد اما عموما مقدار این پاداش به عواملی مثل مقدار کوین‌های استیک شده، مدت زمان استیک، تعداد افرادی که اقدام به استیکینگ آن رمز ارز نموده‌اند، مجموع کل تعداد کوین‌های استیک شده در شبکه، نرخ تورم و … بستگی دارد.

درصد سود سالیانه APY چیست؟

درصد بازده سالانه (APY) نرخ واقعی بازدهی است که در یک سپرده پس انداز یا سرمایه گذاری با در نظر گرفتن تأثیر سود مرکب حاصل می‌شود.

نکته‌های کلیدی APY چیست؟

APY نرخ واقعی بازدهی است که در صورت افزایش سود در یک سال بدست می‌آید.

سود مرکب به طور دوره‌ای به مجموع سرمایه گذاری شده اضافه می‌شود و  در نتیجه مانده را افزایش می‌دهد. این بدان معناست که سود پرداختی بزرگتر خواهد شد، زیرا موجودی به صورت پله‎ای افزایش یافته است. در نتیجه :

هرچه بیشتر سود مضاعف شود، بازده بیشتری بدست خواهد آمد.

درک درست درصد بازده سالانه (APY)

هر سرمایه‌گذاری در نهایت با نرخ بازده آن قضاوت می‌شود، چرا که اگر سودی در کار نباشد سرمایه‌گذاری هم در کار نیست! چه یک گواهی سپرده باشد، یک سهام یا یک اوراق قرضه دولتی. نرخ بازده، درصد رشد سرمایه گذاری در یک بازه زمانی خاص که معمولاً در یک سال است محاسبه می‌شود. اما در صورت داشتن دوره‌های ترکیبی متفاوت، نرخ بازده در مقایسه با سرمایه گذاری‌های مختلف دشوار است. یکی ممکن است روزانه ترکیب شود، در حالی که دیگری سه ماهه یا دو ساله.

بانک‌های ایالات متحده هنگام تبلیغ حساب‌های بهره خود ملزم به داشتن APY هستند. این به مشتریان بالقوه می‌گوید که اگر یک سپرده به مدت 12 ماه سپرده گذاری کنند، دقیقاً چه مقدار پول بدست خواهند آورد.

برخلاف سود ساده، سود مرکب به صورت دوره‌ای محاسبه می‌شود و مبلغ بلافاصله به موجودی اضافه می‌شود. با جلو رفتن هر دوره، مانده حساب کمی بزرگتر می‌شود، بنابراین سود پرداخت شده برای مانده حساب نیز بزرگتر می‌شود.

APY نرخ بازدهی را استاندارد می‌کند. این کار را با بیان درصد واقعی رشد که با توجه به سپرده گذاری پول برای یک سال بر اساس سود مرکب بدست خواهد آمد، انجام می‌دهد. فرمول محاسبه APY به شرح زیر است:

apy چیست

r  = میزان دوره

n  = تعداد دوره‌های سود مرکب

به عنوان مثال، اگر 100 دلار برای یک سال با سود 5 درصد سپرده گذاری کنید و سود حاصل از سپرده شما به صورت سه ماهه اضافه شود، در پایان سال 105.09 دلار خواهید داشت. اما اگر به شما سود ساده پرداخت می‌شد، 105 دلار داشتید.

5.095% = 50900/0= 1-4(4/05 + 1) :APY

سالانه 5 درصد سود سه ماهه پرداخت می‌کند و این مجموع 5.095 خواهد شد. این رقم خیلی چشمگیر نیست. با این حال، اگر آن 100 دلار را به مدت چهار سال رها کنید و هر سه ماه یکبار اضافه می‌شد، مبلغ سپرده اولیه شما به 121.99 دلار افزایش می‌یافت. و بدون سود ترکیبی 120 دلار می‌شد.

بیشتر بدانید  صرافی ارزدیجیتال چیست؟

 

 

آموزش استیکینگ در اتمیک والت

در این مرحله شما را با نحوه استیک کردن ارزهای دیجیتال در کیف پول اتمیک (Atomic Wallet) آشنا خواهیم کرد و قدم به قدم می‌توانید مراحل استیک کردن ارزهای دیجیتال را با ما انجام دهید.

ابتدا کیف پول اتمیک را نصب کنید. (ما از نسخه دسکتاپ کیف پول اتمیک استفاده می‎‌کنیم)

استیکینگ اتیمک والت

از قسمت سمت چپ با کلیک بر روی گزینه Staking تمامی ارزهای دیجیتالی که کیف پول اتمیک قابلیت استیک کردن آنها را دارد خواهید دید.

ستون Assets for Stake نام ارزهای دیجیتالی که قابلیت استیک را دارند را مشاهده می‌کنید.

ستون Available تعداد کوین‌های موجود شما را نشان می‌دهد.

ستون Staked مقدار کوین‌های استیک شده را مشخص می‌کند

و ستون Yearly yield سود سالانه ارز استیک شده را نشان می‌دهد.

برای استیکینگ در اتمیک والت کافی است مقداری که قصد استیک کردن آن را دارید، در حساب کیف پول خود شارژ کنید و سپس بر روی ارز مورد نظر کلیک کنید تا صفحه استیک آن ارز دیجیتال برای شما نشان داده شود.

استیکینگ اتیمک والت

بر روی STAKE کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید

استیکینگ اتیمک والت

زمانی که دز قسمت Amount تعداد توکن‌های خود را مشخص می‌کنید، می‌توانید سود سالانه خود را به دلار در قسمت Yearly earning مشاهده کنید. همچنین از قسمت Validator استخر استیک خود را تغییر دهید. اگر قصد دارید تمام دارایی ارز مورد نظر خود را استیک کنید بر روی گزینه STAKE ALL کلیک کنید و در نهایت با کلیک بر روی STAKE ارز خود را استیک کنید.

آموزش استیکینگ در بایننس

برای استیکینگ در بایننس ابتدا در این صرافی ثبت نام کنید و پس از ثبت نام و شارژ حساب خود با تتر و خرید ارز مورد نظر از منوی بالا Finance و سپس Binance Earn را کلیک کنید.

آموزش استیکینگ در بایننس

ستون Token نام ارزهایی که قابلیت استیکینگ را دارند، مشاهده می‌کنید.

ستون Est. APY مقدار سود ارز انتخابی در مدت معین ( 15 – 30 – 60 و 90 روزه) را نشان می‌دهد.

از ستون Duration (days) تعداد روزهایی که قصد استیک ارز خود را دارید مشخص کنید.

و در آخر ستون Minimum Locked Amount حداقل توکن برای استیک کردن را نشان می‌دهد.

پس از انتخاب توکن مورد نظر بر روی دکمه Stake Now کلیک کنید.

استیکینگ کاردانو

آموزش استیکینگ در بایننس

در این صفحه خلاصه‌ای از نحوه استیک کردن ارز خود از ستون سمت چپ که همانطور در تصویر قابل رویت است؛ نام توکن مورد نظر، تعداد روز مشخص برای استیکینگ، تعداد توکن برای استیکینگ را مشاهده می‌کنید.

در ستون سمت راست اطلاعاتی از قبیل تاریخ فعلی، تاریخ شروع استیکینگ و پایان استیکینگ، درصد سود و مقدار سودی که پس از پایان استیکینگ دریافت می‌کنید را مشاهده می‌کنید.

پس از اطمینان قوانین و مقررات را قبول کرده و بر روی Confirm purchase کلیک کنید تا عملیات استیکینگ شروع شود.

برای بررسی و گزارش استیکینگ از منوی Wallet بر روی Earn کلیک کنید.

در صفحه باز شده بر روی Locked Staking کلیک کنید.

در این صفحه می‌توانید گزارش استیک دارایی خود مشاهده کنید.

استیکینگ ترون

اگر درباره کوین ترون چیزی نمی‌دانید می‌توانید همین الان مقاله ترون را در سایت مطالعه کنید.

قدم اول استیکینگ ترون

ابتدا از یک صرافی معتبر حساب ترون خود را شارژ کنید. برای اینکار می‌توانید به طور مستقیم از صرافی به کیف پول خود ترون انتقال دهید و یا با انتقال تتر از صرافی به کیف پول خود تتر خریداری کنید.

برای دیدن تمامی ارزهای که قابلیت استیکینگ دارند از قسمت بالای بر روی Finance اشاره کنید.

استیکینگ تروناستیکینگ ترون

قدم دوم استیکینگ ترون

از قسمت پایین کیف پول Wallet را انتخاب کنید و سپس Tron را انتخاب کنید.

اگر در این قسمت Tron را مشاهده نمی‌کنید از همان قسمت Wallet و از بالای صفحه سمت راست بر روی علامت اشاره کنید و در قسمت جستجو عبارت Tron را وارد کنید و آن را به لیست کیف پول خود اضافه کنید.

بر روی More اشاره کنید تا لیست زیر برای شما باز شود.

گزینه‌هایی که مشاهده می‌کنید عبارت اند از:

Stake Details: اطلاعات بیشتر درباره استیکینگ ترون در وضعیت فعلی به شما نشان خواهد داد.

Stake: شروع راه‌اندازی عملیات استیکینگ

Unstake: لغو فرایند استیکینگ

Claim Rewards: دریافت جوایزی که از طریق استیکینگ کسب کرده‌اید.

بر روی Stake اشاره کنید

قدم سوم استیکینگ ترون

در این مرحله تعداد توکن‌هایی استیکینگ را وارد کنید. حداقل میزان برای استیکینگ 1 ترون می‌باشد. همچنین می‌توانید اعتبارسنج‌های دیگری را از این شبکه حمایت می‌کنند را انتخاب و یا تغییر دهید.

پس از اتمام مراحل بر روی Next و یا Continue اشاره کنید.

قبل از ادامه حتما به نکات زیر توجه کنید:

 • توکن TRX به مدت 3 روز قفل خواهد شد.
 • در مدت این 3 روز نمی‌توانید توکن‌های خود را انتقال دهید.
 • پس از پایان 3 روز دارایی شما از حالت قفل شده خارج شده و می‌توانید پاداش خود را دریافت کنید.

قدم چهارم استیکینگ ترون

پس از پایان قدم سوم در این مرحله پس از بررسی کامل بر روی Send کلیک کنید تا فرایند استیکینگ آغاز شود. پس از تایید به قسمت Wallet انتقال پیدا خواهید کرد و فرایند استیکینگ در حالت Pending قرار می‌گیرد.

استیکینگ تروناستیکینگ ترون

قدم پنجم استیکینگ ترون

به شما تبریک می‌گوییم. مراحل استیک را به صورت کامل انجام داده‌اید و دارایی شما استیک شده است. برای اطمینان در قسمت Wallet بر روی عبارت More لمس کنید و سپس بر روی Stake Details می‌توانید جزئیات استیکینگ را مشاهده کنید.

محاسبه سود استیکینگ

قطعا مهمترین عامل قبل از سرمایه‌گذاری محاسبه سود استیکینگ می‌باشد.

برای محاسبه سود استیکینگ ابتدا وارد سایت stakingrewards.com شوید و از منوی بالای بر روی Calculator کلیک کنید.

محاسبه سود استیکینگ

نکات قابل توجه برای محاسبه سود استیکینگ مطابق تصویر بالا:

Choose your asset: نام ارزی که می‌خواهید نرخ سود استیکینگ آن را محاسبه کنید.
Choose your reward option: انتخاب گزینه‌های دریافت پاداش
Enter your amount: مقدار توکن برای استیکینگ را وارد کنید.

بیشتر بدانید  کیف پول دیجیتال چیست؟

همچنین در ستون سمت راست می‌توانید مقدار استیکینگ خود را به دلار، مقدار پاداش به سال(365 روز) و نرخ درصد سود به سالانه را مشاهده کنید.

در قسمت پایین صفحه Advanced Options گزینه‌هایی وجود دارد که می‌توانید محاسبه سود استیکینگ را به صورت دقیق محاسبه کنید. از گزینه Day برای تعداد روزهای استیکینگ استفاده کنید و از قسمت TRX Price قسمت ارز خود را می‌توانید به دلار وارد کنید.

آیا استیکینگ ارزهای دیجیتال دارای ریسک است؟

صادقانه بخواهیم بگوایم؛ بله! مانند هر بازار و هر کسب و کاری استیکینگ ارز دیجیتال نیز دارای ریسک‌های گوناگونی است. که باید آنها را در نظر گرفت.

اکنون شما با خطرات احتمالی استیکینگ ارزهای دیجیتال آشنا خواهید شد تا درصورت تصمیم گیری برای استیکینگ دارایی دیجیتال خود، دقیقاً بدانید که درحال پذیرفتن چه ریسک‌های هستید.

خطرات استیکینگ ارزهای دیجیتال

1- ریسک بازار

مسلماً بزرگترین ریسکی که سرمایه گذاران هنگام به دست آوردن ارز دیجیتال با آن روبرو هستند، یک حرکت بالقوه نامطلوب قیمت در بازار است که آنها در معرض خطر قرار می‌دهد.

اگر به عنوان مثال؛  APY برای استیکینگ یک دارایی بدست 20 درصد باشد؛ اما ارزش آن در طول سال 50٪ کاهش یابد، به طور قاطع ضرر خواهید کرد.

بنابراین، سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال باید دارایی‌هایی را که تصمیم به استیکینگ در آن را دارند با دقت انتخاب کنند و به آنها توصیه می‌شود دارایی سهام خود را صرفاً براساس ارقام APY انتخاب نکنند و آینده بازار را نیز در نظر بگیرند.

2- ریسک نقدینگی

نقدینگی دارایی مورد نظر شما یکی دیگر از انواع خطراتی است که باید از آن آگاه باشید.

اگر در حال استیکینگ یک آلتکوین با سرمایه بازار کوچک هستید که به سختی در صرافی‌ها نقد می‌شود، ممکن است در فروش دارایی خود یا تبدیل سود حاصل از استیکینگ خود به بیت کوین یا استیبل کوین دچار مشکل شوید.

استیکینگ دارایی‌هایی با قدرت نقد شوندگی مناسب با حجم معاملات بالا در صرافی‌ها می‌تواند خطر ضرر دارایی را کاهش دهد.

3- دوره‌های قفل شدن سرمایه

برخی از دارایی‌های قابل استیکینگ دارای دوره‌های قفل شده سرمایه هستند که در طی آن شما نمی‌توانید به دارایی‌های خود دسترسی پیدا کنید. Tron و Cosmos نمونه‌هایی از این موارد هستند.

اگر قیمت دارایی انباشته شده شما به میزان قابل توجهی کاهش یابد و شما نتوانید آن را برداشت کنید، بر روی بازده کلی شما تأثیر خواهد گذاشت.

قابلیت اینکه بتوانید در هر لحظه دارایی خود را از قفل بودن بیرون بیاورید می‌تواند باعث کاهش ریسک استیکینگ شما شود.

4- مدت زمان پاداش

مشابه دوره‌های قفل شدن سرمایه، برخی از دارایی‌های استکینگ پاداش‌های پرداختی را بصورت روزانه پرداخت نمی‌کنند. در نتیجه، استیک کنندگان برای دریافت پاداش خود باید منتظر بمانند.

برای کاهش تأثیرات منفی مدت زمان پاداش طولانی بر بازده کل سرمایه گذاری شما، سرمایه گذاران می‌توانند دارایی‌هایی را استیک کنند که روزانه پاداش‌های پرداختی را پرداخت می‌کنند.

5- اعتبار سنجی

اجرای یک گره (نود) اعتبار سنج برای استیک کردن ارز دیجیتال شامل دانش فنی برای اطمینان از عدم ایجاد اختلال در روند استیکینگ است. گره‌ها باید 100٪ در حین استیکینگ فعال باشند تا اطمینان حاصل شود که بازده استیکینگ را به حداکثر می‌رسانند.

علاوه بر این، در صورت رفتار نادرست یک گره اعتبارسنج، ممکن است مجازات‌هایی را متحمل شوید که بازده کل استیکینگ شما را تحت تأثیر قرار دهد. در بدترین سناریو، اعتبارسنجان حتی می‌توانند مقدار استیکینگ خود را “خرد” کنند، که در آن زمان قسمتی از توکن‌های استیک شده از بین می‌رود.

برای کاهش خطرات استفاده از گره اعتبارسنجی خود، می‌توانید از ارائه دهنده‌‌ای معتبر مانند تراست والت برای واگذاری سهام خود به یک اعتبارسنج شخص ثالث استفاده کنید.

6- هزینه‌های اعتبار سنجی

علاوه بر خطر اجرای گره اعتبارسنج یا استفاده از سرویس شخص ثالث برای استیکینگ، استیکینگ ارزهای دیجیتال هزینه‌هایی را نیز در بر دارد.

اجرای گره اعتبار سنجی خود دارای هزینه‌های سخت افزاری و برق است در حالی که استیکینگ توسط یک ارائه دهنده شخص ثالث به طور معمول هزینه‌ای برابر با چند درصد از پاداش‌های استیکینگ را دارد.

سرمایه گذاران رمزنگاری باید مراقب هزینه‌ها باشند تا اطمینان حاصل کنند که در ازای بازده حاصل از استیکینگ هزینه‌های زیادی متحمل نشوند.

7- ضرر یا سرقت

سرانجام، همیشه این احتمال وجود دارد که در صورت عدم توجه کافی به امنیت، کلیدهای خصوصی کیف پول خود را گم کنید یا وجوه شما به سرقت برود.

صرف نظر از اینکه شما دارایی‌های دیجیتال خود را ذخیره می‌کنید یا به سادگی “نگهداری”می‌کنید، اطمینان از اینکه از کیف پول خود پشتیبان تهیه کرده‌اید و کلیدهای خصوصی خود را با خیال راحت ذخیره کرده‌اید، برای ذخیره سازی امن دارایی دیجیتال شما ضروری است.

علاوه بر این، توصیه می‌شود بجای استفاده از پلتفرم‌های شخص ثالث که عمل استیکینگ را انجام می‌دهند، از برنامه‌هایی برای عمل استیکینگ استفاده کنید که کلیدهای خصوصی را نگهداری می‌کنید.

نتیجه گیری

به زبان ساده، استیکینگ به معنی دریافت سود به خاطر نگهداری یک ارز دیجیتال در مکانی مشخص همانند یک کیف پول یا حساب کاربری‌ یک صرافی است. به منظور استیکینگ ارز دیجیتال دو راه پیش روی تریدرها قرار دارد. راهکار نخست، نگهداری در کیف پول است. به عنوان نمونه قادر خواهید بود یک رمز ارز را در تراست والت یا هر والت دیگری که قابلیت Staking را فراهم کرده است نگهداری کرده و در عوض، سود دریافت کنید. این روش استیکینگ سرد نامیده می‌شود.

دومین روش، استیک کردن در دل یک صرافی مخصوص رمز ارزها است. برای مثال، شما می‌توانید با خرید یک رمز ارز پشتیبانی شده و نگهداری آن در صرافی بایننس، پاداش دریافت کنید. این روش به دو صورت Locked و Flexible قابل انجام است که تمامی موارد گفته شده را آموزش دیده‌اید.

در این مقاله به صورت کامل درباره استیکینگ چیست و نحوه استیک کردن دارایی دیجیتال صحبت شد. شما می‌توانید سوالات خود را در همین قسمت مطرح کنید تا در کمترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
0 0 آرا
رتبه‌بندی مقاله
دنبال کنندگان
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها

ایردراپ‌های جدید

آموزش‌های کاربردی

0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x