اتریوم چیست؟

اتریوم با شکست 4000 دلار ، حضور نهنگ ها را مشخص می کند

تا حالا به این موضوع فکر کرده‌اید اگر روزی همه‌ی معاملات، قراردادها و خدمات مالی یا غیر مالی در هر زمینه‌ای به صورت غیر متمرکز و بدون واسطه‌ هیچ شخص، نهاد یا سازمانی انجام می‌‌شد دنیا چطور پیش می‌‌رفت؟

آن زمان همه خدمات به صورت الکترونیک و به دست خود مردم انجام می‌‌شد و می‌‌توانستیم مطمئن باشیم هیچکس نمی‌‌تواند آن‌ها را متوقف کند یا مشکلی در آن‌ها ایجاد کند.

اتریوم برای ترسیم چنین دنیایی بوجود آمد و ما در این مقاله قصد داریم هر آنچه نیاز است راجع به اتریوم بدانید به ساده ترین روش بیان کنیم.

اتریوم (Ethereum) پلتفرمی ‌‌متن باز مبتنی بر فناوری بلاک چین است که کاربران آن می‌‌توانند برنامه‌های کامپیوتری مد نظر خود را به صورت غیر متمرکز و توزیع شده روی آن پیاده سازی کنند.

اتریوم همچنین طبق تعریف ارائه شده توسط وبسایت رسمی‌‌اش یک بستر غیر متمرکز برای اجرای قراردادهای هوشمند است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

اتریوم چیست

هدف اتریوم چیست؟

اتریوم در سال 2015 توسط  جوانی روسی – کانادایی به‌نام ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) با الهام از بیت کوین شروع به کارکرد.

در جواب اینکه هدف اتریوم چیست باید بگوییم که ایجاد پلتفرمی‌‌ برای غیرمتمرکز سازی همه خدمات الکترونیک مورد نیاز در زندگی ماست که با هوشمندسازی فرآیندها نیاز ما را به هر بانک یا نهادی که تحت کنترل شخص یا اشخاص خاصی است از بین ببرد. برخلاف بیت کوین که تنها به دنبال غیر متمرکز سازی سیستم پولی است، هدف اتریوم غیرمتمرکز کردن همه چیز و اجرای بلاکچین قابل برنامه ریزی در جهان است.

متمرکز بودن هر برنامه‌ای مثل شبکه‌های اجتماعی یا هر سیستم آنلاینی آن را آسیب پذیر می‌‌سازد. ممکن است مورد حمله‌ی هکر‌ها قرار بگیرد یا اطلاعات کاربران آن به سرقت برود و مورد سوء استفاده قرار گیرد. همین امر سازندگان اتریوم را بر آن داشت تا با غیرمتمرکز سازی سیستم‌ها، امکان کنترل آن را از دست افراد خارج کرده و در یک سیستم امن توزیع کند. اتریوم با به کارگیری هزاران رایانه در سراسر جهان هیچ‌گاه از بین نمی‌‌رود و در عین حفظ امنیت، مجبور به پیروی از قوانین هیچ سازمان خاصی نخواهد بود.

همه ما بارها شنیده‌ایم که فیس‌بوک یا سایر شبکه‌های اجتماعی اطلاعات کاربران خود را در اختیار اشخاص دیگر قرار می‌دهند یا مطالب منتشر شده را مطابق با سیاست‌های خود حذف می‌‌کنند. همه‌ی این‌ها به این دلیل است که این شبکه‌های اجتماعی متعلق به یک شخص یا گروه خاص و متمرکز هستند.

پس اتریوم با رویکرد ایجاد بستری مناسب برای رفع چنین مشکلاتی پا به عرصه وجود گذاشت و هرچند تا رسیدن به سقف هدف خود فاصله‌ زیادی دارد اما به دنبال آن است که همه چیز؛ از بانک گرفته تا بیمه، شبکه‌های اجتماعی و… را غیر متمرکز سازد.

ارز دیجیتال اتریوم چیست؟ (اتر)

اتریوم چیست

شبکه ی اتریوم یک ارزدیجیتال مختص به خود دارد که با نام  اتر (Ether) و نماد اختصاری ETH شناخته می‌‌شود. ارز دیجیتال اتریوم که از نسل دوم ارزهای دیجتال است، هم به عنوان پول رایج در شبکه و هم به‌عنوان پاداش برای استخراج کنندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقایسه‌ بیت کوین و اتریوم

به‌این دلیل که اتریوم بعد از بیت کوین در جایگاه دوم بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد قصد داریم مقایسه‌ای بین اتریوم و بیتکوین انجام ‌دهیم.

در حالی‌که ممکن است به نظر برسد بیت کوین و اتریوم صرفا دو ساختار مبتنی بر فناوری بلاکچین، غیرمتمرکز و تنها یک نوع روش پرداخت هستند اما باید گفت این دو شبکه قابلیت‌ها و اهداف کاملا متفاوتی از یک‌دیگر دارند.

بیت کوین به‌عنوان یک سیستم انتقال پول و با هدف حذف بانک‌ها و واسطه‌های مالی بر بستر بلاکچین شروع به فعالیت نمود اما اتریوم با اینکه بر پایه‌ی فناوری بلاکچین فعالیت می‌‌کند اما دارای قابلیت‌های بسیار بیشتری به نسبت بیت کوین است.

اتریوم با داشتن یک شبکه کامل شامل مرورگر، زبان برنامه‌نویسی و سیستم پرداخت خاص خود به کاربران این امکان را می‌‌دهد تا در بستر شبکه، برنامه‌های غیر متمرکز ایجاد کنند. کاربران اتریوم می‌‌توانند با حذف واسطه‌ها هر ایده‌ای را غیرمتمرکز کنند. چه ایده‌های جدید و چه هر طرح موجود.

شباهت‌های بیت کوین و اتریوم چیست؟

هر دو مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند

می‌‌دانیم که بلاکچین یک دفتر کل دیجیتال و شامل بلاک‌های به هم متصل است که اطلاعات به صورت کاملا امن و تغییر ناپذیر بر روی بلاک‌های آن ذخیره می‌‌شوند.

اتریوم نیز مانند بیت کوین بر روی بلاکچین تعریف شده و اطلاعات مربوط به تراکنش‌های آن بر روی بلاک‌ها ذخیره می‌‌شوند.

هر دو غیرمتمرکز هستند و به هیچ واسطه‌ای نیاز ندارند

اتریوم و بیت کوین هر دو از یک رویکرد همتا به همتا استفاده می‌‌کنند به این معنی که کلیه‌ی فعالیت‌های انجام شده بر روی این شبکه‌ها تحت کنترل و نظارت کاربران حاضر در شبکه پشتیبانی می‌‌شود و نیازی به مجوز یا کنترل هیچ سازمان یا نهاد خاصی ندارد.

در شبکه‌ی اتریوم هم مثل بیتکوین نود‌های شبکه ( همان کاربرانی که اطلاعات شبکه را بر روی سیستم‌های خود ذخیره می‌‌کنند) امنیت شبکه را حفظ کرده و در ازای آن پاداش دریافت می‌‌کنند.

با اینکه هر شخصی می‌‌تواند روی شبکه‌ی اتریوم بسترهای خصوصی مختص به خود را ایجاد کند اما کلیات هر دو این شبکه‌ها به صورت عمومی ‌‌و متن‌باز در دسترس همه قراردارد.

اتریوم با استفاده از پروتکل اثبات انجام کار (PoW) و به وسیله‌ی قدرت پردازش ماینر‌ها استخراج می‌‌شود و در مقابل، پاداش پرداخت می‌کند.

[irp posts=”2818″ name=”بیت کوین چیست؟”]

در عین حال اتریوم در طرحی به نام اتریوم 2.0 در حال حرکت به سمت استفاده از الگوریتم اثبات سهام (استیکینگ) است. اما زمان دقیق این تغییر هنوز مشخص نشده و فعلا سیستم تا پایان فاز صفر اتریوم 2.0 بر اساس اثبات کار به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

تفاوت الگوریتم اثبات کار (POW) در مقال اثبات سهام (POS)

اتریوم چیست

هر دوی این الگوریتم‌ها، سازوکاری برای تایید تراکنش‌های ثبت شده بر روی بلاک چین هستند.

اما در روش اثبات سهام دیگر خبری از ماینرها و دریافت پاداش در برابر استفاده از قدرت پردازش سیستم‌ها برای افزودن بلاک جدید به زنجیره نیست. بلکه سیستم، یک کاربر را با توجه به میزان اتریوم قفل شده موجود بر روی کیف پولش به عنوان خالق بلاک بر می‌‌گزیند.

این خالق‌ها «فورجر» نامیده شده و کارمزد تراکنش‌ها را به عنوان پاداش دریافت می‌‌کنند.

اتریوم هم مانند بیت کوین یک ارزدیجیتال مخصوص به خود دارد

در شبکه‌ی اتریوم کاربران به جای بیت کوین ارزدیجیتالی به نام (اتر) استخراج می‌‌کنند که برای انجام تراکنش‌ها و پرداخت پاداش در شبکه اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد و به آن سوخت شبکه اتریوم گفته می‌‌شود.

اتر هم دارای واحد‌های کوچک‌تری به نام سابو (szabo) است و هر یک اتر برابر با یک میلیون «سابو» می‌‌باشد.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

سرعت تراکنش‌های اتریوم بالاتر است

سرعت تراکنش‌های هر ارز دیجیتال به سایز بلاک‌های ایجاد شده و زمان لازم برای تولید هر بلاک و تایید تراکنش بستگی دارد که با در نظر گرفتن این موارد شبکه بیت کوین در هر ثانیه حداکثر هفت تراکنش انجام می‌‌دهد در حالیکه در اتریوم این عدد بیش از دو برابر است و احتمالا در بروز رسانی‌های آینده نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.

اتریوم قابلیت اجرای قرارداد‌های هوشمند را دارد

برخلاف بیتکوین، در شبکه اتریوم بدلیل زیر ساخت جدیدی که دارد که به بلاکچین نسل دوم معروف است، امکان ثبت و اجرای قراردادهای هوشمند در آن وجود دارد.

تعداد اترها بر خلاف بیت کوین نامحدود است

طبق پروتکل‌های شبکه بیت کوین تنها 21 میلیون از این ارز دیجیتال برای همیشه استخراج خواهد شد و با توجه به قانون ‌هاوینگ مقدار پاداش ماینر‌ها در هر چهار سال نصف خواهد شد. از این رو استخراج همه‌ی بیت کوین‌ها تا سال 2140 به طول خواهد انجامید. اما هنوز هیچ محدودیتی برای تعداد اترهای قابل استخراج اعلام نشده است و این امر به دلیل اعتقاد توسعه دهندگان اتریوم به لزوم وجود مقدار مناسبی از تورم در سیستم‌های مالی است. اما آن‌ها در عین حال اقداماتی برای پایین نگه داشتن مقدار این تورم در بروز رسانی‌های بعدی انجام خواهند داد و به عنوان مثال با تعیین سقف استخراج سالانه، تورم سیستم را در حد معقولی حفظ خواهد نمود.

کاربرد‌های متفاوت بلاکچین در هر دو شبکه

کاربرد بلاکچین در شبکه بیت کوین اثبات مالکیت اشخاص بر ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) موجود در سیستم است در حالیکه در شبکه اتریوم، بلاکچین به کار می‌‌رود تا به کاربران اجازه اجرای کدهای برنامه نویسی پروژه‌های غیرمتمرکز مد نظرشان را بدهد.

برای درک بهتر این موضوع می‌‌توان گفت بر روی بلاکچین بیت کوین تنها همان سیستم پرداخت جهانی با بیت کوین اجرا می‌‌شود اما بر روی بلاکچین اتریوم می‌‌تواند هزاران نرم افزار و برنامه غیرمتمرکز مختلف را پیاده سازی کرد یا می‌‌توان گفت ارزهای دیجیتال دیگر می‌‌توانند از بلاکچین‌هایی مثل اتریوم برای شبکه‌شان استفاده کنند.

الگوریتم رمزنگاری اتریوم چیست؟

بیت کوین برای رمزنگاری از الگوریتم SHA-256 و اتریوم از الگوریتم Ethash استفاده می‌کند. این موضوع باعث می‌‌شود که در اتریوم امکان استخراج با کارت‌های گرافیک (GPU) فراهم باشد. اما در بیت کوین این امکان تنها از طریق پردازنده‌های قدرتمند ASIC وجود خواهد داشت.

بیت کوین از اتریوم شناخته شده‌تر است

با توجه به اینکه بیت کوین اولین ارز دیجیتال بوجود آمده در این بازار است و سابقه بیشتری دارد و به نوعی خالق این بازار نیز است، طبیعتا افراد بیشتری با آن آشنا هستند. البته که کاربران فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، قطعا بیت کوین و اتریوم را به یک اندازه می‌شناسند.

کارمزد تراکنش‌ها در اتریوم کمتر است

در شبکه بیت‌کوین برای اینکه تراکنش‌ها سریع‌تر به انجام برسد از مکانیسم تشویقی استفاده شده که در آن ماینرها تراکنش‌های با کارمزد پیشنهادی بالاتر را زودتر به تایید می‌‌رسانند اما در اتریوم کارمزدها متناسب با پیچیدگی محاسباتی و فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی محاسبه می‌‌شود که این مقدار بسیار پایین‌تر از کارمزد انجام تراکنش با بیت کوین است.

اتریوم چیست

مزایای اتریوم

 • اتریوم فعال‌ترین جامعه بلاکچین در جهان شامل تعداد بسیار زیادی از برنامه نویسان، محققان اقتصادی، متخصصان رمزنگاری، ماینرها، دارندگان اتر، توسعه دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی شبکه، تعداد بسیار زیادی از شرکت‌های همکار و… را در اختیار دارد.
 • هیچ فردی اتریوم را کنترل نمی‌‌کند و پیشرفت یا عدم پیشرفت آن توسط افرادی که روی همه موارد، از پروتکل هسته، تا برنامه‌های کاربردی مصرف کنندگان کار می‌‌کنند بستگی دارد.
 • هیچ کس نمی‌‌تواند تغییر در دیتاهای شبکه اتریوم ایجادکند.
 • با توجه به مبتنی بودن اتریوم به مکانیسم اجماع این سیستم از هرگونه تقلب و یا فساد به دور خواهد ماند.
 • این شبکه به دلیل استفاده از سیستم‌های رمزنگاری از امنیت بالایی نسبت به هک و عملیات خرابکارانه برخوردار است.
 • اتریوم نیز مانند بیت کوین هیچ‌گاه از بین نخواهد رفت و قطع نخواهد شد.

قرارداد هوشمند اتریوم چیست؟

پیش از این گفتیم اتریوم یک بستر غیر متمرکز برای اجرای قراردادهای هوشمند (Smart Contract) است. در توضیح قرارداد‌های هوشمند می‌توان گفت این قراردادها درست مانند قراردادهای عادی توافقی میان دو طرف برای انجام کار یا یک تعهد است با این تفاوت که قراردادهای هوشمند به صورت کد یا نرم‌افزار بر بستر بلاکچین اجرا می‌‌شوند و در صورت رخ دادن شرایط تعیین شده در قرارداد، به صورت کاملا خودکار یک سری دستورات تعریف شده را به اجرا در می‌‌آورد.

با یک قرارداد هوشمند می‌توانید هر معامله یا تبادل پول، محتوا، املاک، سهام یا هر چیز ارزشمند دیگر را بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای و با اعتماد کامل به انجام برسانید و از اجرای خودکار شرایط قرارداد مطمئن باشید.

به‌عنوان مثال شما می‌‌توانید با یک قرارداد هوشمند بر بستر اتریوم تعیین کنید اگر طرف مقابل کالاهای مورد نظر شما را طبق سفارش تحویل دهد بعد از تایید شما، به صورت خودکار وجه کالا با ارز دیجیتال شبکه اتریوم به حساب فروشنده واریز گردد.

شاید مهمترین تفاوت قراداد‌های هوشمند و عادی همان وجه اعتماد طرفین به یکدیگر باشد. یک قرارداد هوشمند به دلیل غیرمتمرکز بودن، پس از اجرا غیرقابل برگشت خواهد بود و حتی برنامه نویس اولیه نیز قادر به توقف برنامه نیست. بنابراین با برنامه ریزی یک قرارداد هوشمند می‌‌توان از اجرای آن به صورت کاملا تضمینی و بدون دخالت هیچ شخص ثالث مطمئن بود.

برخی معتقدند که آینده‌ی قراردادها ناگزیر به سمت قراردادهای هوشمند خواهد رفت اما این قراردادها در حالیکه امکانات منحصر به فردی در اختیار اشخاص قرار می‌‌دهد فعلا مشکلاتی نیز دارد.

معایب قرارداد هوشمند (اتریوم)

 احتمال خطای عامل انسانی

پس از ثبت قرارداد هوشمند بر روی بلاکچین امکان هیچ‌گونه تغییر بر روی آن وجود نخواهد داشت. بنابراین از آنجایی که کدهای اولیه هر قرارداد توسط برنامه‌نویسان نوشته می‌‌شود در صورت بروز هرگونه اشتباه احتمالی از سوی آنها مشکلات بسیاری در اجرای قرارداد به وجود خواهدآمد.

وضعیت قانونی

در حال حاضر خیلی از دولت‌ها قرارداد‌های هوشمند را به رسمیت نمی‌‌شناسند و همین امر احتمال بوجود آمدن قانون‌های جدید درآینده، امکان بروز مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

هزینه‌های پیاده سازی

برای برنامه‌نویسی یک قرارداد هوشمند بی‌نقص نیاز به بکارگیری برنامه‌نویسان ماهر است و همین امر مستلزم صرف هزینه قابل توجهی است.

نحوه کارکرد اتریوم

در ادامه به صورت خلاصه نحوه کارکرد اتریوم را توضیح خواهیم داد

نحوه کار نودهای شبکه بلاکچین اتریوم

هر تراکنش بر روی بلاکچین اتریوم توسط هزاران کاربر در سراسر دنیا که نودهای شبکه نامیده می‌‌شوند بررسی شده و مورد تایید قرار می‌گیرد. همین توزیع اطلاعات بین نودهای متصل به هم شبکه اتریوم را غیرقابل تغییر و غیرقابل نفوذ ساخته است.

ماینینگ اتریوم

اتریوم چیست

در سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین، اجماع یکی از اصلی‌ترین مفاهیم است. اجماع به این معنی است که برای ثبت اطلاعات جدید بر روی بلاکچین و جلوگیری از تقلب یا حملات هکری، نیاز به تایید بیش از پنجاه درصد از نودهای شبکه است.

در حال حاضر برای اجماع و حفظ کامل امنیت در شبکه ارزهای دیجیتال از دو روش «اثبات کار» و یا «اثبات سهام» استفاده می‌‌شود و همانطور که گفتیم در شبکه اتریوم فعلا از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌‌شود.

در این روش برای ایجاد هر بلاک جدید بر روی شبکه، ماینرها باید با به‌کارگیری قدرت پردازش کامپیوترهای خود یک معادله پیچیده‌ی ریاضی را حل کنند. هر کدام از ماینر‌ها زودتر این معادله را حل کند در ازای ایجاد بلاک پاداش دریافت خواهد کرد.

استخراج کنندگان یا ماینرها در شبکه اتریوم علاوه بر پاداش استخراج که در حال حاضر 2 اتر برای ایجاد هر بلاک است، برای تایید تراکنش‌ها نیز اتر دریافت می‌‌کنند.

با توجه به تعداد بسیار زیاد نودهای شبکه و این‌که برای ایجاد هر تغییری بر روی شبکه باید بیش از نیمی ‌‌از نودها موافقت خود را اعلام کنند، هرگونه خراب‌کاری بر روی این سیستم بی‌نتیجه خواهد بود و این امر دلیلی بر حفظ امنیت شبکه اتریوم است.

از طرف دیگر استفاده از قدرت این همه پردازشگر در سراسر دنیا باعث می‌‌شود برای حمله به آن نیاز به یک سیستم با قدرت پردازش فوق العاده زیاد باشد و اگر کسی همچین سیستمی‌‌ در اختیار داشته باشد به صرفه‌تر است که با استخراج اتر پاداش دریافت کند.

با یک قانون از پیش تعیین شده در شبکه اتریوم، هر ۱۴ ثانیه امکان ساخت یک بلاک جدید وجود دارد. در عین حال اگر در سیستم مشاهده شود که یک ماینر در مدت زمان کمتری این کار را انجام می‌‌دهد معادلات شبکه سخت‌تر می‌‌شود و به اصطلاح سختی استخراج افزایش می‌‌یابد. برعکس این عمل نیز ممکن است اتفاق بیفتد و در صورت کم شدن تعداد ماینرها، سختی استخراج کاهش می‌‌یابد.

اتریوم بلاکچین نسل دوم است

اساسا بلاک‌چین اتریوم را ماشینی تصور کنید که قادر است یک سری کدهای ورودی را بخواند و بعد از انجام تراکنش‌ها بر اساس این کدها، به سراغ موقعیت بعدی برود. هر موقعیت که شامل تعداد بسیار زیادی تراکنش است بر روی بلاک‌های زنجیره که به هم متصل هستند ذخیره می‌‌شود.

این ماشین مجازی یا (EVM) یک نرم افزار کاملا تورینگ (ماشین فرضی برای پوشش عملکردهای پیچیده) است که به کاربر امکان ایجاد آسان و سریع برنامه‌های بلاکچینی غیرمتمرکز را می‌‌دهد.

اتر چیست؟

گفتیم ارز دیجیتال اتریوم یا همان اتر را سوخت شبکه می‌‌نامند چرا که به عنوان پاداش به ماینرها پرداخت می‌‌شود و باعث ایجاد انگیزه و ادامه دار بودن حفظ امنیت شبکه توسط آنها می‌‌شود.

همچنین اتر را می‌‌توانید مانند سایر ارزهای دیجیتال به راحتی از صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال تهیه کنید و به کیف پولتان انتقال دهید.

 

کارمزد شبکه اتریوم یا (Gas)

کارمزد شبکه اتریوم

به کارمزد انجام تراکنش‌ها یا اجرای قراردادهای هوشمند بر بستر شبکه اتریوم که به صورت اتر پرداخت می‌‌شود گس یا همان سوخت گفته می‌‌شود و به استخراج کنندگان شبکه می‌‌رسد.

کارمزد شبکه اتریوم =  گس پرایس (Gas price) یا گس لیمیت (Gas limit)

گس پرایس (Gas price) به معنی مقدار هزینه‌ای که شما حاضرید در ازای هر گس بپردازید اطلاق می‌‌شود. این هزینه به اتر پرداخت می‌‌شود ولی از آنجا که عدد آن بسیار کوچک است واحد کوچک‌تری به نام «گیگا وی» (Giga Wei) برای آن در نظر گرفته شده که کوچکترین واحد اتر است و معادل ۱۰ به توان ۱۸- اتر (ETH) است.

کیف پول‌های اتریوم هم غالبا از این واحد برای تعیین Gas Price استفاده می‌‌کنند.

گس لیمیت (Gas limit) نیز حداکثر تعداد گسی است که باید برای انجام یک تراکنش پرداخت کنید که برای یک تراکنش معمولی نمی‌‌تواند کمتر از 21000 باشد زیرا در آن صورت تراکنش توسط ماینرها انجام نخواهد شد. اما اگر گس لیمیت اضافه‌تری توسط کاربر وارد شود به حساب او برگردانده خواهد شد.

این مطالب صرف جهت آگاهی شماست و در حقیقت نیازی به دانستن این جزییات ندارید چرا که کیف پول‌های معتبر کارمزد مناسب هر عملی را به شما پیشنهاد می‌‌کنند.

20-ERC مبتنی بر بلاک چین اتریوم چیست؟

شبکه‌ی اتریوم بستری است که افراد می‌‌توانند با استفاده از بلاکچین آن، ارز دیجیتال مخصوص به خود را بسازد و ERC 20 استانداردی شامل مجموعه‌ای از قوانین است که هر ارز دیجیتال برای فعالیت روی شبکه‌ی اتریوم باید رعایت کند.

هر شخصی که قصد ساخت یک توکن خاص را دارد می‌‌تواند قبل از آنکه بلاک چین مخصوص به خود را راه‌اندازی کند بر روی بلاک چین اتریوم این کار را انجام داده و با عرضه آن اقدام به جذب سرمایه نماید و بعد از ساخت بلاکچین اختصاصی، توکن‌های خود را به آن منتقل کند.

کاربردهای اتریوم چیست؟

توسعه برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز

اتریوم امکان ایجاد هر نرم افزار غیرمتمرکزی را بر بستر بلاکچین خود برای توسعه دهندگان فراهم می‌‌سازد. در توضیح یک برنامه غیر متمرکز یا «DApp» باید گفت به برنامه‌ای که مالک خاصی ندارد و همه کاربران در کنترل آن سهیم هستند و مالک آن محسوب می‌‌شوند یک برنامه‌ی غیرمتمرکز می‌‌گویند. در این برنامه‌ها خدمات بدون هیچ خرابی یا کنترل شخص ثالث ارائه می‌‌گردند. شبکه‌های غیر متمرکز به هیچ وجه قابل توقف یا دستکاری‌های ناخواسته نیستند.

در حال حاضر توسعه دهندگان در سراسر دنیا برنامه‌های غیرمتمرکز مختلفی بر روی اتریوم می‌‌سازند، برنامه‌هایی نظیر:

کیف پول‌های ارز دیجیتال برای پرداخت‌های سریع و ارزان با اتر، برنامه‌های مالی برای قرض دادن یا قرض گرفتن ارزهای دیجیتال، بازار‌های غیرمتمرکز که هر چیزی را می‌‌توان در آن مبادله کرد حتی پیش‌بینی‌ها نسبت به دنیای واقعی، و انواع بازی‌ها که شما را قادر می‌‌سازد دارایی‌هایتان در بازی را به صورت واقعی از آن خود کنید.

ساخت سازمان خودگردان غیرمتمرکز یا به صورت مخفف DAO  (Decentralized autonomous organization) 

یکی از ویژگی‌های جالب بلاکچین که به وسیله‌ی آن می‌‌توان هر فرآیندی را به صورت خودکار و بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای به انجام رساند DAO است.

برای این کار، نیاز به یک قرارداد هوشمند است. به این ترتیب برنامه‌نویسان با کدنویسی مشخص می‌‌کنند سازمان باید چگونه کار کند و پس از به اجرا درآمدن این قرارداد هوشمند مردم با خرید توکن‌ها بعنوان سهام دار در تعیین سرنوشت آن سازمان نقش خواهند داشت.

این چنین سازمان‌هایی بدون نیاز به هیچ مدیر یا رهبری بصورت کاملا خودکار و با اجرا کردن مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند بر روی بلاکچین اتریوم اداره می‌‌شوند. در واقع کدهای دستوری جایگزین قوانین سنتی موجود در سازمان‌ها می‌‌شوند و نیاز به نیروی انسانی برای کنترل متمرکز سیستم از بین می‌‌رود و کنترل در دست دارندگان توکن‌های سازمان یا همان سهام داران قرار می‌گیرد.

تاریخچه ارز دیجیتال اتریوم

اتریوم چیست
برای دیدن تصویر کامل کلیک کنید

انتشار وایت پیپر اتریوم:

در نوامبر 2013 «ویتالیک بوترین» در حالیکه فقط 19 سال سن داشت مقاله‌ای درباره گزارش کار اتریوم را منتشر کرد.

آغاز به کار رسمی‌‌

با تشکیل تیم توسعه دهنده متشکل از ویتالیک بوترین، «می‌های آلیسی»، «آنتونی دی‌لوریو» و «چارلز‌هاسکینسون» در ژانویه 2014 رسما آغاز به کار توسعه پلتفرم اتریوم اعلام شد.

جذب سرمایه اتریوم

تا اوت 2014 و با فروش اتر در برابر بیت کوین، تیم اتریوم بیش از ۳۱,۰۰۰ بیت کوین جمع آوری کرد که در آن زمان ارزشی معادل 18 میلیون دلار داشت.

شبکه آزمایشی اتریوم شروع به کار کرد :

در ماه مه 2015 شبکه آزمایشی اتریوم به نام المپیک (Olympic) فعالیت خود را آغاز نمود. بسیاری این تاریخ که اجازه آشنایی توسعه دهندگان با پلتفرم را می‌داد تاریخ اصلی انتشار اتریوم می‌‌دانند.

نسخه ی اولیه اتریوم فرانتیر (frontier) پیاده سازی شد

برای آنکه توسعه دهندگان راحت‌تر بتوانند خود را با روند توسعه شبکه اتریوم وفق بدهند این روند به چهار مرحله تقسیم شد که در اولین مرحله از آن به نام فرانتیر (Frontier) کاربران می‌‌توانستند به خرید و فروش و استخراج اتریوم بپردازند و بر روی بستر شبکه، قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز بسازند. این نسخه در تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۱۵ منتشر شد .

به روز رسانی هوم‌استد (Homestead) به اجرا در آمد

با پیاده‌سازی هوم‌استد روی بلاک شماره ۱,۱۵۰,۰۰۰ در تاریخ تاریخ ۱۰ مارس ۲۰۱۶ بسیاری از مشکلات (Frontier) برطرف شد و تضمینی شد که شبکه اتریوم امن است به همین دلیل این اولین نسخه پایدار از اتریوم است.

هک اتریوم (DAO Hack) و ساخت اتریوم کلاسیک

بعد از اجرای یک قرارداد هوشمند DAO توسط یک استارتاپ آلمانی به اسم Slock.it روی شبکه اتریوم، که افراد می‌‌توانستند بر روی آن دارایی‌های خود را به صورت غیرمتمرکز و بدون واسطه به اشتراک بگذارند، اتفاق عجیبی افتاد.

با اینکه این استارتاپ تبدیل به موفق‌ترین کمپین جمع آوری سرمایه در دنیا شده بود در ژوئیه 2016 یک هکر ناشناس با پیدا کردن باگی در سیستم شروع به جمع آوری پول از DAO کرد و توانست پیش از آنکه  او را متوقف کنند 50 میلیون دلار اتر را بدزدد.

این اتفاق باعث آسیب به شهرت اتریوم شد و همین امر عده‌ای را مصمم به ایجاد یک ‌هارد فورک برای برگرداندن اعتبار آن ساخت.

هاردفورک یک انشعاب در بلاک چین هر رمز ارز است که می‌‌تواند قوانین را تغییر دهد و بلاک چین جدیدی به وجودآورد به عبارت دیگر ‌هارد فورک یک نسخه‌ی جدید از بلاک چین قبلی است.

بعد از DAO Hack بر روی بلاک ۱۹۲۰۰۰۰ از بلاک چین اتریوم یک‌هارد فورک به وجود آمد تا سرمایه‌های از دست رفته را برگرداند و بدین ترتیب شبکه قبلی اتریوم شبکه کلاسیک نام گرفت.

به‌روز رسانی تنجرین ویسل (Tangerine Whistle) پیاده‌سازی شد

در این به روز رسانی که در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۱۶ بر روی بلاک شماره ۲,۴۶۳,۰۰۰ به انجام رسید مفهوم گس (Gas) برای پرداخت کارمزدها و هزینه‌های شبکه معرفی شد و توسعه دهندگان با بالا بردن هزینه برخی از فعالیت‌های سنگین، با حملات دیداس (DDoS) به طرز چشم‌گیری مقابله کردند.

به‌روزرسانی اسپیریوس دراگون (Spurious Dragon)

این به روز رسانی با تمرکز بر مقابله با حملات دیداس در تاریخ 22 نوامبر 2016 پیاده‌سازی شد و آسیب‌پذیری شبکه را تقریبا به صفر رساند.

به‌روز رسانی متروپلیس (Metropolis)

مرحله‌ی آخر از نقشه‌ی راه اتریوم در سال ۲۰۱۹ به‌روزرسانی متروپلیس با موفقیت به انجام رسید.

به‌روز رسانی نهایی اتریوم «سرنیتی» (Serenity)

نام این به‌روزرسانی در سال 2019 به اتریوم «2.0» تغییر کرد و دارای سه فاز مجزاست با نام‌های فاز صفر- یک و دو.

اجرای فاز صفر در سال 2020 برنامه ریزی شده است اما زمان دقیق اجرای کامل این به رزو رسانی دقیق مشخص نیست و پیش بینی می‌‌شود حداکثر ظرف پنج سال به اجرا در بیاید و در نهایت اتریوم از مکانیسم اثبات کار به مکانیسم اثبات سهام کوچ کند. همچنین سرعت شبکه بالا رفته و کارمزدها کاهش خواهند یافت .

ارزش اتر

ارزشمندی همه ارزهای بدون پشتوانه به پذیرش هرچه بیشتر از سوی افراد و سازمان‌هاست. اتر نیز از این قاعده مستثنی نیست و از آنجا که این رمز ارز به عنوان سوخت شبکه اتریوم به کار گرفته شده است، هرچه شبکه اتریوم قدرتمند‌تر عمل کند و مورد مقبولیت بیشتری قرار بگیرد قیمت رمز ارز اتر نیز افزایش خواهد یافت و بالعکس.

اتر که رشد قیمت خود را مرهون افزایش توجه عموم به بیت کوین و متعاقبا رمز ارزهاست و اخیرا توانسته است حمایت شرکت‌های بزرگ دنیا را جلب کند. در برهه‌هایی نیز با افت ارزش مواجه گردیده که این امر نیز به دلیل نگرانی‌های امنیتی و یا فروش اتریوم توسط سرمایه گذاران بزرگ یا انتشار خبرهای مختلف بوده است.

روند قیمتی اتر به دو بخش پیش از 2018 و پس از آن قابل تقسیم است پیش از آن قیمت به شدت صعودی بود و در مدت یک سال  از 8 دلار به بیش از 1400 دلار رسید اما بعد از 2018 با کاهش شدید قیمت بیش از 90 درصد ارزش خود را از دست داد که این امر تا مدت‌ها ادامه داشت.

کیف پول‌های اتر

اتریوم چیست

کیف پول دیجیتال شما مانند حساب بانکی شما محلی برای نگه‌داشتن رمز ارزهایتان است؛ از اتر و رمز ارزهای مبتنی بر اتریوم و یا هر ارز رمزنگاری شده‌ی دیگری.

این کیف پول‌ها به صورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار دارد و می‌‌توانید آن را به صورت یک اپلیکیشن بر روی گوشیتان نصب کنید یا از نسخه‌های تحت وب و با کمک مرورگرتان از آن استفاده کنید.

البته کیف پول‌هایی سخت افزاری نیز وجود دارند که می‌‌توانید آن‌ها را با شکلی شبیه یک فلش از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.

با وجود تعداد زیاد گزینه‌های شما برای انتخاب یک کیف پول دیجیتالی مناسب، قطعا مهمترین عامل در انتخاب شما باید اعتبار آن باشد.

هر کیف پول دارای دو کلید عمومی‌‌ و خصوصی است، کلید عمومی ‌‌مانند شماره حساب شماست که می‌‌توانید برای دریافت اتریوم آن را دراختیار دیگران قرار دهید و کلید خصوصی مانند رمز عبور حساب شماست و اگر آن را در اختیار هر شخصی قرار دهید در واقع به او اجازه نقل و انتقال از کیف پولتان را داده‌اید.

نکته مهمی ‌‌که باید مد نظر داشته باشید این است که در دنیای رمز ارزها مسئولیت حفاظت از دارایی‌هایتان تنها برعهده‌ شخص شماست؛ پس دقت داشته باشید که به هیچ وجه کلید خصوصی کیف پولتان را در اختیار هیچکس قرار ندهید و همیشه یک نسخه پشتیبان از کیف پولتان داشته باشید تا در صورت حذف کیف پول یا فراموشی رمز بتوانید داراییتان را بازیابی کنید.

نکته آخر اینکه از آدرس اتریومی ‌‌که کیف پول در اختیار شما قرار می‌‌دهد می‌‌توانید هم برای اتر و هم کلیه رمز ارز‌های مبتنی بر اتریوم استفاده کنید.

کیف پول های اتریوم

کیف پول تحت وب:

کیف پول های اتریوم نرم افزاری قابل نصب بر روی موبایل:

 • Coinbase
 • Trust wallet
 • Atomic Wallet

کیف پول های اتریوم سخت افزاری:

چطور اتریوم را تهیه کنیم؟

خرید اتریوم

شما می‌‌توانید به راحتی و با انتخاب یک صرافی معتبر رمزارز اقدام به خرید اتریوم به‌صورت آنلاین نمایید.

در ایران می‌‌توانید مستقیما از برخی سایت‌های ایرانی با پرداخت ریال از طریق کارت‌های بانکی اتر دریافت کنید.

و یا اگر قصد دارید هزینه تمام شده خریدتان را کاهش دهید می‌‌توانید ابتدا با پرداخت ریال، بیت کوین یا تتر بخرید و سپس از طریق صرافی‌های خارجی آن را به اتر تبدیل کنید.

در هنگام خرید از سایت صرافی‌های بین‌المللی دقت داشته باشید که برخی از آن‌ها در ایران به دلیل تحریم‌ها به ایرانی‌ها اجازه خرید را نمی‌‌دهند.

استخراج اتریوم

با این‌که سرمایه گذاری برای استخراج اتریوم ممکن است مثل هر سرمایه گذاری دیگری برای شما سود یا ضرر داشته باشد اما به هر حال ما مراحل استخراج آن را به صورت خلاصه در این‌جا شرح خواهیم داد.

 1. تهیه ریگ استخراج یا همان سیستم سخت افزاری با قدرت پردازش نسبتا خوب که همین بخش برای شما هزینه بر خواهد بود.
 2. ساخت یک کیف پول اتریوم جهت واریز اتریوم‌های استخراج شده
 3. شروع استخراج با اجرای نرم افزار ماینینگ

بیت کوین بهتر است یا ارز دیجتیال اتریوم ؟

باید گفت به دلیل یک‌سان نبودن اهداف، نمی‌‌توان هیچ یک از این دو سیستم را برتر از دیگری دانست.

تاکنون چه برنامه‌هایی بر روی ارز اتریوم توسعه یافته است؟

اتریوم چیست

تاکنون لیستی شامل 867 مورد از برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز بر بستر اتریوم در حال اجراست که در اینجا برخی از آن‌ها را جهت آشنایی بیشتر نام می‌بریم.

 • اتریا (Etheria): که یک بازی غیر متمرکز مشابه ماینکرفت (Minecraft) است و کاملا بر روی بلاک چین اتریوم قرار دارد
 • ویفاند(Weifund): یک پلت‌فرم برای کمپین‌های انتخاباتی با استفاده از قراردادهای هوشمند
 •  گنوسیس(Gnosis): مکانی برای تبادل پیش‌بینی در هر زمینه‌ای از آب و هوا تا نتیجه انتخابات
 • آلیس(Alice): پلتفرمی‌‌با هدف ایجاد شفافیت در سرمایه گذاری‌های اجتماعی و خیریه
 •  آگور(Augur): بستری که در آن می‌‌توان با پیش‌بینی بازار پاداش دریافت نمود
 • اتلانس(Ethlance): پلتفرم مبادله اتر با هر ارز دیگر

برای دیدن لیست کامل کلیک کنید.

آیا حتما باید یک اتریوم را کامل را خرید؟

همانطور که توضیح دادیم اتریوم دارای واحد‌های کوچکتری است که شما را قادر می‌‌سازد به هر مقدار که بخواهید اتریوم بخرید.

همان‌طور که از مقالات بیتشال متوجه شدید، بازار ارزهای دیجیتال، بازاری تقریبا نوپا با سودهای بسیار و البته فراز و نشیب‌های فراوان است. اگر قصد دارید در زمینه اتریوم و سایر ارزرمزها سرمایه‌گذاری کنید، بهتر است اول به‌خوبی در این زمینه حرفه‌ای شود و از تجارب دیگران استفاده کنید. شما می‌توانید پکیج آموزشی شوالیه ارزهای دیجیتال را تهیه کنید و در این زمینه به‌صورت جدی و پرقدرت شروع به فعالیت کنید.

0 0 آرا
رتبه‌بندی مقاله
دنبال کنندگان
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x