Categories
اخبار ایران, اخبار صرافی‌‌ها
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سایت‌های مبادلات ارز دیجیتال باید تحت نظارت بانک مرکزی و سازمان بورس قرار بگیرند.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس با اشاره به تأثیر توسعه مبادلات ارز دیجیتال در کاهش تحریم‌ها، گفت: استخراج ارزهای دیجیتال می‌تواند به عنوان ابزاری برای تقویت مبادلات بین‌المللی مورد استفاده قرار گیرد اما به شرطی که تحت نظارت شدید بانک مرکزی باشد.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، سیدکاظم دلخوش اباتری در جلسه علنی امروز (چهار‌شنبه 24 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در رابطه با گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص وضعیت صنعت استخراج ارزهای دیجیتال و مبادلات داخلی آن در کشور گفت: گزارش کمیسیون اقتصادی در این خصوص شامل نقاط ضعف و قوت ارزهای دیجیتال بود لذا باید از این کمیسیون و اعضای آن برای توجه به دو جنبه این موضوع مهم تشکر کنیم.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نقش ارزهای دیجیتال در دنیای امروز هم در کاهش تحریم و هم در تولید و ذخیره‌سازی منابع نفتی بسیار موثر است اما اگر دقت کافی به آن نشود، آسیب‌های جدی به همراه دارد از جمله اینکه ارز دیجیتالی پول یا ارز نبوده چرا که قدرت خرید و ارزش آن به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند از این رو جنبه کالا بودن آن پررنگ‌تر است.

وی افزود: کمیسیون اقتصادی بررسی وضعیت ارزهای دیجیتالی را به کارگروه اقتصاد دیجیتال واگذار کردند که این موضوع نشان‌دهنده ضرورت توجه و تحقیق بیشتر درخصوص وضعیت ارزهای دیجیتال است. بسیاری از کشورهای دنیا در حال اجرای محدودیت‌هایی در معاملات ارزهای دیجیتال هستند، هیچ کشور معتبری ارزهای دیجیتال را به عنوان وسیله پرداخت نپذیرفته است و ازطرفی بانک مرکزی نیز به دنبال ایجاد ارز دیجیتال اختصاصی با استفاده از تکنولوژی‌های موجود است.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصریح کرد: در تحقیقات و بررسی‌های ارزهای دیجیتالی باید بین موضوع معاملات عمومی و استخراج ارزهای دیجیتال تفاوت قائل باشیم و این مهم حتماً باید مد نظر کارگروه تخصصی قرار گیرد چرا که استخراج به عنوان ابزاری برای تقویت مبادلات بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما به شرطی که تحت نظارت کامل بانک مرکزی باشد. ایجاد سایت‌های تبادل یا بورس‌های ارز دیجیتال بدون هیچ‌گونه ارز دیجیتالی موضوع خطرناکی است که در صورت عدم توجه به آن خطرات زیادی به همراه دارد چرا که موجب تقویت خروج ارز از کشور می‌شود.

دلخوش خاطر نشان کرد: ایجاد هرگونه سایت مبادله ارز دیجیتال باید تحت نظارت شدید سازمان بورس یا بانک مرکزی باشد حتی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز که بخشی از اجرای این عملیات را برعهده دارد باید دقت کافی به این موضوع داشته باشد. یکی دیگر از مشکلات و چالش‌های ارزهای دیجیتال نیاز آنها به سوخت برق است. امسال مشاهده کردیم که استفاده زیاد از امکانات استخراج در مزارع ارز دیجیتال موجب بروز اخلال در برق شده و باعث ایجاد آسیب به صنعت، زندگی و کسب و کارهای مردم شده است لذا این موضوع هم نیاز به توجه و تحقیق بیشتر در خصوص استخراج ارزهای دیجیتال را یادآور می‌شود. علیرغم اینکه بازار ارزهای دیجیتال در دنیا در حال رونق گرفتن است، باید نهایت توجه را به توسعه این موضوع داشته باشیم.

وظیفه ما در وبلاگ بیتشال افزایش آگاهی کاربران از بازار ارزهای دیجیتال است، به این امید که فعالان و علاقه‌مندان این حوزه بتوانند بهترین عملکرد را در این بازار داشته باشند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها