Categories
اخبار ایران
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش بیتشال به نقل از دیجیاتو، رئیس کمیسیون رمز ارز و بلاکچین در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور می‌گوید طرحی که بیش از یک سال پیش به مجلس ارائه داده‌اند حالا در مجلس به مرحله نهایی خود نزدیک می‌شود و قرار است به زودی در صحن علنی مجلس قرائت شود. او ابراز امیدواری می‌کند که این طرح بتواند با مساعدت نمایندگان مجلس، مشکلات رمزارزها در ایران و فعالان را برطرف کند. او تاکید دارد آنها با بخش‌هایی از بندهای آن به شدت مخالف هستند و سعی در اصلاح آن دارند. این طرح پس از ارائه، در چندین جلسه مشترک بین مجلس و کمیسیون تخصصی نصر کشور و کارگروه استخراج انجمن فناوران زنجیره بلوک بررسی شده است.

«عباس آشتیانی»، رئیس کمیسیون رمز ارز و بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در گفتگو با دیجیاتو اذعان دارد که آنها به عنوان کمیسیون رمز ارز و بلاکچین برای تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مختلف پیرامون رمز ارزها که در بخش‌های مختلف دولت و حاکمیت وارد تعامل شدند و طی این سالها توانستند جایگاه رمز ارز را در بین نهادهای دولتی و حاکمیتی به خوبی بشناسانند.

او می‌گوید طرحی که آنها پیش برده‌اند به سمع و نظر کسب‌وکارهای مرتبط با حوزه و علاقه‌مند یا نمایندگان آنها رسیده و انجمن فین‌تک ایران نیز در حال حاضر از متن آن آگاهی لازم را دارد. او تاکید دارد هم‌اکنون نیاز به همدلی برای اجماع نظر همه فعالین در مورد این طرح حس می‌شود. آشتیانی می‌گوید طرح فعلی تغییرات زیادی نسبت به گذشته پیدا کرده و جملات نا امید کننده ای در آن اضافه شده است و آنها سعی دارند تا ابهامات و نکات تاریک آن را برطرف و روشن کنند.

آشتیانی می‌گوید آنها در تلاش هستند تا ممنوعیت مبادله رمز ارز را از متن نهایی که قرار است در مجلس ارائه شود حذف کنند چرا که تاکید دارند اگر این ممنوعیت وجود داشته باشد، کارشان در این مدت بیهوده بوده است. او همچنین تاکید دارد که آنها به موارد دیگری نیز دست پیدا کرده‌اند که امیدوار هستند در متن نهایی آورده شود:

«سعی داریم بانک مرکزی و سازمان بورس مرجع تدوین الزامات مبادلات رمز ارزها در داخل کشور باشد و وزارت صمت نیز مسئول صدور مجوز مزارع رمز ارزها شود. همچنین می‌خواهیم میزان درآمد رمز ارزها در کشور را شفاف سازی کنیم تا چراغ سبز بهتری نسبت به این فعالیت‌ها در کشور داده شود.»
به گفته آشتیانی ارزش کل بازار رمز ارز در دنیا ۳۵۰ میلیارد دلار و با گردش روزانه ۵۳ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و بیت کوین به تنهایی ۵۷ درصد این بازار را در اختیار دارد: «میزان استخراج سالیانه رمز ارز به طور قانونی و غیرقانونی در ایران ۲۸۵ میلیون دلار  تخمین زده می‌شود در حال حاضر از ۳۲۴ هزار بیت کوین استخراجی سالانه دنیا ۱۹۵۰۰ مورد در ایران استخراج می‌شود.»

او می‌گوید با توجه به این که تا به امروز وزارت نفت یک انشعاب به این صنعت نفروخته در تکاپوی این هستند تا گاز صنعتی را به دست ماینرها برسانند تا بتوانند از آن برای خودشان برق تولید کنند.

آشتیانی در پاسخ به این پرسش که آیا کمیسیون رمز ارز و بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به تنهایی و بدون آگاهی دیگر کمیسیون‌ها و نهادهای مرتبط با این حوزه پیرامون این طرح قدم برداشته یا خیر، می‌گوید که آنها نزدیک به دو سال پیش برای این موضوع پا پیش گذاشته‌اند و از آن زمان تا به امروز با نهادهای مختلف پیرامون کم و کیف آن صحبت کردند تا به بهترین نتیجه برسند.

او تاکید دارد که موضوعات رگولاتوری فقط مربوط به یک استان خاص نمی‌شود و این تصمیم‌گیری‌ها در لایه کشوری قرار می‌گیرد: «ساختار های انجمن‌ها و کمیسیون‌های تخصصی نصر کشوری برای پیشنهاد چنین طرح‌هایی بسیار بهتر است. هرچند ما از همان ابتدای راه تا به امروز همواره از تمام انجمن‌ها و کمیسیون‌های کوچکتر دعوت کردیم تا در کنار ما باشند.»

آشتیانی تاکید دارد که زحمات نصر کشور در کنار سایر تیم‌های مربوطه به مرحله نهایی خود نزدیک شده و در برهه زمانی حاضر باید تمام بازیگران این اکوسیستم به هم کمک کنند تا بتوان نتیجه بهتری را از طریق مجلس و قانون‌گذاری برای رمز ارزها حاصل کرد:

«درب کمیسیون بلاکچین و رمزارز نظام صنفی رایانه ای کشور به روی همه علاقه‌مندان به فعالیت و نقش آفرینی باز است و در صورت عدم حضور فعالین انتظار تاثیر گذاری کم لطفی خواهد بود و نشان از غرور دارد و نتیجه ای جز آسیب به کل زیست بوم ندارد.»

وظیفه ما در وبلاگ بیتشال افزایش آگاهی کاربران از بازار ارزهای دیجیتال است، به این امید که فعالان و علاقه‌مندان این حوزه بتوانند بهترین عملکرد را در این بازار داشته باشند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها