Categories
مقالات بازارهای مالی

زمستان ارزهای دیجیتال مسیر را برای چرخه‌ای از نوآوری‌ها هموار می‌کند. در نتیجه تاثیر ارزهای دیجیتال بر اقتصاد بیشتر مثبت خواهد بود تا منفی.

زمان مطالعه: 5 دقیقه

رمز ارز بسیار فراتر از یک نوآوری مالی است. این یک شکل اجتماعی−فرهنگی و نوعی فناوری برای پیشرفت محسوب می‌شود که از طریق ویژگی قابل دسترس خود، این پتانسیل را دارند که اقتصاد را به شدت متحول کنند. هنگامی که قیمت ارزهای دیجیتال در حال اصلاح است و شاخص ترس و طمع بالا می‌رود، مهم است درک کنید که تأثیر گسترده‌تر ارزهای دیجیتال فراتر از نوسانات روزانه قیمت است. موارد استفاده از ارزهای دیجیتال و فناوری زیربنایی آن‌ها (بلاک چین) با سرعتی تصاعدی در حال توسعه است. تاثیر ارزهای دیجیتال بر اقتصاد جهانی فراتر از مرزهای ملی می‌رود که چندی پیش غیرممکن بود.

ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال یا ارزهای رمزنگاری شده دارایی‌های دیجیتالی هستند که با الگوریتم‌های رمزنگاری مدیریت می‌شوند. انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال وجود دارد. بیت کوین (BTC) احتمالاً شناخته شده‌ترین ارز دیجیتال است، اما هزاران ارز دیجیتال دیگر در طول زمان ظهور کرده‌اند که یکی از مهم‌ترین آن شامل استیبل کوین‌ها، ارزهای رمزنگاری شده‌ای که ارزش آن‌ها به یک ارز فیات مثل دلار یا کالاهایی مانند طلا مرتبط است، می‌شود.

تاثیرات ارز دیجیتال چیست؟

رمزارزها نیز مانند هر ابزار یا فناوری، مزایا و معایبی دارند. تاثیرات مثبت ارزهای دیجیتال عمیق است. یکی از بزرگترین مزیت‌ها، دسترسی است. با ارزهای دیجیتال، می‌توان بدون دخالت شخص ثالث مانند بانک‌ها، نقل و انتقالات مالی خود را انجام داد. وضعیت موجود سیستم مالی فعلی بسیاری از افراد را در سطح جهان شکست داده است. در واقع، بیش از ۱٫۷ میلیارد نفر حساب بانکی ندارند.

در دسترس بودن ارزهای دیجیتال می‌تواند این خلا را پرکند. برای جمعیت های محروم و بدون بانک که یک میلیارد نفر از آن‌ها تلفن همراه دارند استفاده از ارزهای دیجیتال فرصتی قابل توجه است. بنابراین می‌توان استدلال کرد که ارزهای دیجیتال ذاتاً برای اقتصاد خوب هستند.

ارز دیجیتال چگونه از ما در مقابل تورم محافظت می‌کند؟

پاسخ به اینکه آیا ارزهای دیجیتال و به طور خاص بیت کوین از ما در برابر تورم محافظت می‌کنند یا خیر، ممکن است به موضع شما بستگی داشته باشد. ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین به طور سنتی به عنوان محافظ در برابر تورم در نظر گرفته می‌شوند. اعتقاد بر این است که عرضه محدود بیت‌کوین و ماهیت غیرمتمرکز آن به افزایش ارزش بیت کوین و در نتیجه در مقابله با تورم کمک می‌کند.

نوسان قیمت و نرخ تورم نیز ممکن است عده‌ای را متعجب کند که آیا بیت‌کوین را وسیله‌ای برای پرداخت می‌دانند که نیازهای یک اقتصاد واقعی را برآورده می‌کند یا آن را یک وسیله سرمایه گذاری در برابر تورم می‌بینند؟ بسته به این پاسخ، می‌توان تجزیه و تحلیل کرد که آیا ارزهای دیجیتال به ویژه بیت‌کوین به عنوان محافظ عمل می‌کنند یا خیر.

جایگزین‌ها نیز مهم هستند. برخی ممکن است تصمیم بگیرند که فقط خود را با استیبل کوین‌های دارای پشتوانه مناسب درگیر کنند. در نهایت اینکه آیا ارزهای دیجیتال راه معتبری برای فرار از تورم فزآینده هستند یا خیر، بستگی به این دارد که آیا آن‌ها را جایگزین‌های واقعی برای سیاست‌های پولی (شکست‌خورده) در نظر بگیریم یا نه؟

مشکلات ارزهای دیجیتال چیست؟

روایاتی در مورد ارزهای دیجیتال وجود دارد که استفاده از آن‌ها برای فعالیت‌های مجرمانه، تأثیر ظاهراً مضر آن‌ها بر محیط زیست (و تأثیرات اقتصادی مرتبط با آن) و ماهیت فرار ارزهای دیجیتال را برجسته می‌کند. اما این روایات چقدر درست است؟

مانند پول نقد، تعجبی ندارد که برخی مجرمان (سایبری) از ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه رشد استفاده قانونی از ارزهای دیجیتال بسیار بیشتر از رشد استفاده مجرمانه است، سهم فعالیت غیرقانونی از حجم تراکنش ارزهای دیجیتال بسیار کم است، زیرا تراکنش‌های مربوط به آدرس‌های غیرقانونی تنها ۰٫۱۵ درصد از حجم تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهند.

بعد گفته می‌شود که ارزهای دیجیتال برای محیط زیست مضر هستند. به طور خاص، گفته می‌شود که مکانیسم اجماع اثبات کار (ماینینگ) اثرات منفی (زیست محیطی و اقتصادی) ایجاد می‌کند. با این حال، برآورد مطالعات نشان می‌دهد که بیت‌کوین ۰٫۰۸٪ تن در انتشار CO2 جهانی نقش دارد. در ازای آن، بیت کوین دسترسی به میلیون‌ها نفر را برای پرداخت‌های مالی آسان کرده است.

یکی دیگر از ایرادهای گفته شده نوسان است، که در نتیجه آن، برخی از رمز ارزها ممکن است به سرعت ارزش خود را از دست بدهند. اقتصاددانانی که تمایل دارند به “پول” از طریق یک لنز سنتی نگاه کنند، ممکن است استدلال کنند که ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت نامناسب هستند و کاربران در معرض خطرات بیشتری قرار دارند.

اقتصاددانان همچنین ممکن است استدلال کنند که ارزش ارزهای دیجیتال به دلیل عدم مشارکت تجاری یا بانک مرکزی تضمین نشده است. یک اقتصاددان ممکن است معتقد باشد که یک ارز دیجیتال بانک مرکزی می‌تواند راه حل خوبی باشد زیرا حکمرانی در دست بانک مرکزی باقی می‌ماند.

در جواب، نیازی به گفتن نیست که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند در واقع بسیار بی‌ثبات و بی‌نظم باشند، اما به نظر می‌رسد که در این مورد بزرگ‌نمایی شده است. به عنوان مثال، نگاهی به نمودار لگاریتمی بیت کوین به جای نمودار خطی آن، نشان می‌دهد که نوسانات و کاهش ارزش‌ها در طول زمان نسبتاً ثابت مانده‌اند.

آیا ارزهای دیجیتال از رکود اقتصادی جان سالم به در خواهند برد؟

علیرغم زمستان موقت رمزارزها، قیمت ارزهای دیجیتال، تحولات صنعت و نوآوری مسلماً از طریق یک حلقه بازخورد مثبت یکدیگر را تقویت می‌کنند. فشار نزولی در بازارهای ارزهای دیجیتال ممکن است با لغزش بازارهای سنتی و عوامل ژئوپلتیکی مرتبط باشد. سرمایه گذاران رمزارز روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند.

جو مالی به طور قابل توجهی تغییر کرده است. برای مثال، تورم بالا باعث می‌شود بانک‌های مرکزی سیاست‌های خود را تعدیل کنند، آن‌ها نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهند و بنابراین بازار مالی سخت‌تر را تضمین می‌کنند.

هنگامی که بازارهای سهام دچار اصلاح می‌شوند، استراتژی‌های ریسک گریز نیز سرمایه گذاری های ارزهای دیجیتال را کاهش می‌دهد. همبستگی ارزش بازار ارزهای دیجیتال با بازارهای سنتی نشان دهنده نهادینه شدن است، اما این لزوما بد نیست. این نشان دهنده اولین گام به سمت پذیرش گسترده‌تر ارزهای دیجیتال و شالوده تکنولوژیکی آن‌هاست.

در واقع، رهبران فکری برجسته استدلال می‌کنند که بازار ارزهای دیجیتال به صورت چرخه‌ای توسعه می‌یابد و این چرخه‌ها می‌توانند از نقطه‌نظر بیرونی آشفته به نظر برسند. اما، در واقعیت، یک منطق اساسی وجود دارد که در آن قیمت‌ها، پیشرفت‌های صنعت و نوآوری در یک حلقه بازخورد مثبت به یکدیگر متصل می‌شوند و قطع به یقین ارزهای دیجیتال معتبر از رکود اقتصادی جان سالم به در خواهند برد.

چگونه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بر اقتصاد تأثیر می‌گذارد؟

اگرچه به نظر می‌رسد بازار ارزهای دیجیتال در یک حلقه بازخورد مثبت رشد می‌کند، اما این بدان معنا نیست که رویدادهای غیرمنتظره ممکن است بر مسیر اکوسیستم به عنوان یک کل تأثیر نگذارند.

بلاک چین و ارزهای دیجیتال اساساً به عنوان فناوری‌هایی «بدون نیاز به اعتماد» به کار می‌روند، اما در جایی که انسان‌ها با یکدیگر تعامل دارند، اعتماد کلیدی باقی می‌ماند.

بازار ارزهای دیجیتال نه تنها تحت تأثیر اقتصاد گسترده‌تر است، بلکه ممکن است به خودی خود تأثیرات عمیقی نیز ایجاد کند. در واقع، پرونده Terra نشان می‌دهد که هر نهادی – چه یک شرکت واحد، یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا پروژه‌ای که یک استیبل کوین الگوریتمی منتشر می‌کند – می‌تواند به طور بالقوه به حرکت درآید و به «رونق» یا «رکود» بازارهای ارزهای دیجیتال کمک کند.

تأثیر چنین رویدادهایی نشان می‌دهد که اقتصاد ارز دیجیتال از شکست مصون نیست. در واقع، در حالی که امور مالی سنتی دارای موسساتی است که آنقدر بزرگ هستند که نمی‌توانند شکست بخورند، بخش کریپتو اینطور نیست.

نگاه به گذشته همیشه آسان است، اما پروژه Terra اساساً ناقص بود و در طول زمان ناپایدار. با این وجود، سقوط آن تأثیری سیستماتیک داشت زیرا بسیاری از پروژه‌ها، سرمایه‌های مخاطره‌آمیز و شرکت‌های ثابت شده به شدت تحت تأثیر قرار گرفتند.

این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال دارای ریسک‌ها و پاداش‌های بالقوه است.

جمع بندی

از آنجایی که نوآوری و قیمت ذاتاً به هم مرتبط هستند، توسعه در اقتصاد ارز دیجیتال پتانسیل‌های بکر فراوانی را ارائه می‌دهد. با این حال، بسیاری از شاغلان در این بخش اعتقاد به این دارند که پروژه‌های قوی در طول اصلاحات موقت، ادامه پیدا می‌کنند و زمستان ارزهای دیجیتال مسیر را برای چرخه‌ای از نوآوری‌های نامحدود هموار می‌کند. در نتیجه تاثیر ارزهای دیجیتال بر اقتصاد بیشتر مثبت خواهد بود تا منفی.

راهنمای عمومی

در صورتی که می‌خواهید در مورد مفاهیم پایه و آموزش‌های کاربردی رمز ارزها اطلاعات بیشتری کسب کنید، همیشه می‌توانید از راهنماهای ما در منو و دیگر بخش‌های سایت که حاوی منابع عالی است، استفاده کنید.

ما همچنین منابع غنی از مواردی داریم که به جزئیات بیشتر قیمت ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، اتریوم، دوج کوین، تتر و سایر موارد می‌پردازد. خواندن منابع مفید به شما کمک می‌کند تا با اصطلاحات رایج بازار ارز دیجیتال و همچنین بهترین استراتژی‌ها در برخورد با انواع مختلف شرایط بازار آشنا شوید.

سلب مسئولیت

تمام اطلاعات موجود در وب سایت بیتشال با حسن نیت و فقط برای اطلاعات عمومی منتشر شده است. هرگونه اقدامی که خواننده بر اساس اطلاعات موجود در این وبسایت انجام دهد، بر عهده خود اوست.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها