Categories
اخبار بیت کوین, اخبار مهم
زمان مطالعه: 3 دقیقه

سافت فورک ( بروزرسانی ) Taproot برای بهبود قابلیت‌های اسکریپت نویسی و حفظ حریم خصوصی شبکه بیت کوین معرفی می‌شود. شبکه بیت کوین (BTC) پس از توافق 90 درصدی ماینرها و استخرهای استخراج بین بلوک‌های 709488 و 709632، سافت فورک Taproot را با موفقیت فعال کرد. این نقطه عطف نشان دهنده اولین ارتقای بزرگ بیت کوین از آگوست 2017 است که راه حل اصلی لایه دو بیت کوین، شبکه لایتنینگ و سگویت (SegWit) راه‌اندازی شد.

هدف ارتقاء تپروت بهبود قابلیت‌های اسکریپت نویسی و حفظ حریم خصوصی شبکه بیت کوین است. برای انجام این کار، سافت فورک مفهوم درخت نحو انتزاعی مرکلیزه شده (MAST) را معرفی می‌کند. طبق یک وب سایت اختصاصی Taproot که توسط توسعه دهنده برجسته بیت کوین Hampus Sjöberg اداره می‌شود:

«[MAST] می‌تواند به کارآمدتر و خصوصی‌تر کردن قراردادهای هوشمند تنها با فاش کردن بخش‌های مرتبط قرارداد در هنگام خرج کردن کمک کند.»

Sjöberg خاطرنشان کرد که فعال‌سازی Taproot نشان می‌دهد که بیت‌کوین می‌تواند دوباره شبکه را ارتقا دهد، که برای طول عمر شبکه بیت‌کوین بسیار مهم است. او افزود: “من فکر می کنم این بزرگترین پیروزی است.”

Sjöberg، که همچنین توسعه‌دهنده کیف پول Blixt Wallet بیت‌کوین لایتنینگ است، معتقد است که ارتقاء Taproot امکان بررسی قابلیت‌های خارج از زنجیره را فراهم می‌کند تا بار زیادی بر گره‌های بیت‌کوین شبکه وارد نشود.

Taproot یک چنگال نرم 100 ساله است.

ادغام هر قرارداد و مورد استفاده تحت یک نوع تراکنش «Pay to Taproot» در بلندمدت یک بلاک چین قابل تعویض و قوی‌تر را به همراه خواهد داشت.

اینطوری باید انجام اش بدی.
به این صورت است که شما یک بلاک چین را طراحی می‌کنید.

— Hampus Sjöberg ⚡ (@hampus_s) 3 ژوئن 2021

علاوه بر این، Sjöberg معتقد است که MAST همچنین می‌تواند به بهبود حریم خصوصی شبکه قدیمی‌تر لایتنینگ کمک کند «اگر پیاده‌سازی‌های Lightning تصمیم به اتخاذ Taproot داشته باشند»

توسعه دهندگان پیاده سازی گره‌های مختلف شبکه لایتنینگ چند هفته پیش در زوریخ، سوئیس، در نشست LN Summit 2021 ملاقات کردند تا در مورد مسیرهای ارتقای احتمالی بحث کنند. یکی از مواردی که در جلسه مورد بحث قرار گرفت این بود که آیا بهتر است لایتنینگ را در تکرارهای کوچک ارتقا دهید یا آن را به عنوان یک بسته بزرگ انجام دهید. علاوه بر این، Sjöberg توضیح داد که چگونه کانال‌های پرداخت در شرایط عادی با استفاده از Taproot برای شبکه لایتنینگ قابل تشخیص از تراکنش‌های عادی نیستند:

نمی‌توان تشخیص داد که آیا تراکنش Taproot فقط یک پرداخت معمولی است یا اینکه متعلق به یک کانال لایتنینگ است. این برای قابلیت تعویض و در نتیجه مقاومت سانسور بیت کوین مهم است.

فعال‌سازی موفقیت‌آمیز Taproot به Speedy Trial نسبت داده می‌شود، یک روش استقرار سافت فورک که به ۹۰ درصد ماینرها نیاز دارد تا ارتقا به‌روزرسانی را نشان دهند. همانطور که توسط Sjöberg توضیح داده شده است، “روش سیگنالینگ در دوره‌های بلوک‌های 2016 کار می‌کند، به این معنی که در دوره بلوک 2016، 90٪ یا 1815 از بلوک های 2016 باید برای آمادگی سیگنال دهند.”

در ژوئن 2021، ماینرهای بیت کوین برای اولین بار به اجماع 90 درصدی دست یافتند و شوبرگ این اطلاعیه را توییت کرد:

ما قفل شده ایم! #بیت کوین #Taproot

— Hampus Sjöberg ⚡ (@hampus_s) 12 ژوئن 2021

با این حال، ارتقاء Taproot همچنین نشان‌دهنده پایان استقرار آزمایشی سریع و ارتقاء آینده شبکه بیت‌کوین مستلزم ارائه روش‌های جدید استقرار سافت فورک است. “Taproot دنیایی از امکانات را باز می‌کند، اما اولین چیزی که من شخصاً دوست دارم ببینم تراکنش “MuSig 2″ است.” Sjöberg با به اشتراک گذاشتن مشاوره برای توسعه دهندگان بیت کوین گفت:

اگرچه ما نباید هیچ چیز را در بیت کوین بدیهی بدانیم، من شخصاً مایلم در نهایت «تجمع امضای ورودی متقابل» را به عنوان یک فورک نرم برای آینده بیت کوین ببینم.

در حدود 13 سال عمر بیت کوین، شبکه بیت کوین تحت فورک‌های سخت و نرم جامعه محور متعددی قرار گرفته است. در حالی که ارتقاء Taproot هنوز ارزش خود را در زمان آینده ثابت نکرده است، شبکه لایتنینگ همچنان به ارتفاعات جدیدی دست می‌یابد.

در 28 سپتامبر، شبکه لایتنینگ شاهد افزایش 160 درصدی تعداد گره‌ها در بازه زمانی 12 ماهه بود، علاوه بر این، جهش 170 درصدی در تعداد کانال‌ها از ژانویه 2021 مشاهده شد. از 11 نوامبر، ظرفیت شبکه بیت کوین قبل از سافت فورک Taproot در بالاترین سطح خود یعنی 3220 BTC، تقریباً 210 میلیون دلار بود.

وظیفه ما در وبلاگ بیتشال افزایش آگاهی کاربران از بازار ارزهای دیجیتال است، به این امید که فعالان و علاقه‌مندان این حوزه بتوانند بهترین عملکرد را در این بازار داشته باشند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها