Categories
مقالات آلتکوین‌‌ها
زمان مطالعه: 2 دقیقه

متیو اسپارکسنیوساینتیستچندی پیش تغییر دیدگاه ایلان ماسک درباره بیت کوین زمینه کاهش شدید قیمت بزرگ‌ترین ارز دیجیتالی غیرمتمرکز را فراهم کرد. این تغییر ۱۸۰ درجه‌ای در نظر ماسک بر مبنای ملاحظات زیست‌محیطی صورت گرفته است. ایلان ماسک اعلام کرده که شرکت تسلا برای فروش محصولات خود، بیت کوین را به‌عنوان ابزار پرداخت قبول نمی‌کند. پس از سخنان اخیر وی پرسش‌های مختلفی مطرح شده است؛ برای مثال آیا تصمیم ماسک تاثیری بر میزان تولید گازهای گلخانه‌ای خواهد داشت یا اینکه آیا تسلا برای فروش محصولات خود ارز دیجیتالی دیگری را به‌عنوان ابزار پرداخت قبول خواهد کرد؟

شرکت تسلا اوایل سال‌جاری میلادی توجه خاصی به بیت کوین داشت و ۵/ ۱ میلیارد دلار در آن سرمایه‌گذاری کرد. این سرمایه‌گذاری پرسود بود. بنا به تخمین بلومبرگ، تسلا در سه‌ماه نخست سال‌جاری میلادی از این سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلار سود برد. در آن زمان از ماسک به‌دلیل سرمایه‌گذاری در بیت کوین انتقاد شد. منتقدان می‌گفتند مصرف بالای برق که برای استخراج و تراکنش‌های بیت کوین لازم است با اهدافی که شرکت تسلا در زمینه تولید خودروهای برقی و کاستن از انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد سازگار نیست.

حالا به‌نظر می‌رسد او نیز به همین نتیجه رسیده است. چند روز پیش ماسک در یک توییت اعلام کرد شرکت تسلا به‌دلیل نگرانی‌های زیست‌محیطی از فروش محصولات خود در مقابل دریافت بیت کوین اجتناب می‌کند و به‌طور ویژه درباره رشد سریع استفاده از سوخت‌های فسیلی نظیر زغال‌سنگ برای استخراج و تراکنش‌های بیت کوین نگرانی وجود دارد. وی همچنان درباره افق بازار ارزهای دیجیتال نگاهی مثبت دارد. اما معتقد است که رواج این ارزها نباید به زیان محیط‌زیست باشد.

بیت کوین با استفاده از مفهومی که اثبات کار نامیده می‌شود، استخراج یا تولید می‌شود. این کار شامل حل معادلات دشوار است و ضمن آن میزان بالایی برق مصرف می‌شود. طبق برخی تخمین‌ها، مصرف سالانه برق برای این ارز ۱۴۸ تراوات ساعت است که در آینده افزایش خواهد یافت. این میزان، برابر مصرف برق لهستان است. نکته نگران‌کننده‌تر این است که بخشی از این برق با سوختن زغال‌سنگ تولید می‌شود.

ماسک گفته است که درحال‌حاضر تسلا نه بیت کوین می‌پذیرد و نه به فروش آن اقدام خواهد کرد اما قصد دارد زمانی که استخراج بیت کوین با انرژی‌های پاک انجام شد از ذخیره بیت کوین خود استفاده کند. کارول الکساندر از دانشگاه ساسکس انگلستان می‌گوید: «حفظ کردن بیت کوین هیچ جای پای کربنی ندارد. بنابراین اقدام ماسک در کاستن از انتشار گازهای گلخانه‌ای در آینده موثر است.» بیت کوین تنها ارز دیجیتالی نیست که شرکت‌های ماسک در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. گفته می‌شود اسپیس‌ایکس، یکی از شرکت‌های او برای فعالیت‌های خود دوج کوین می‌پذیرد. این در حالی است که ماسک در سخنان هشتم ماه جاری خود دوج کوین را یک فریب توصیف کرد و سخنان او سبب شد قیمت این ارز ۳۵ درصد سقوط کند. ماسک یک نظرسنجی انجام داد و پرسید که آیا تسلا باید دوج کوین را به‌عنوان ابزار پرداخت بپذیرد یا نه.

مصرف برق هر تراکنش دوج کوین کمتر از بیت کوین است زیرا محاسباتی که برای استخراج دوج کوین انجام می‌شود کمتر پیچیده هستند. هر پرداخت با بیت کوین ۷۰۷کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند درحالی‌که رقم مربوط به دوج کوین ۱۲/ ۰ کیلووات است. به این ترتیب قبول دوج کوین از سوی تسلا از اثرات زیست‌محیطی این شرکت می‌کاهد. دیگر ارزهای دیجیتالی نیز وجود دارند که در قبال تراکنش‌ها رویکردهای متفاوت دارند. انتخاب نهایی تسلا هرچه باشد این یک واقعیت است که توییت‌های ماسک بر بازار ارزهای دیجیتال اثرات بزرگی دارد. موضع‌گیری او علیه بیت کوین سبب کاهش ۱۵ درصدی قیمت آن شد. اما قیمت‌ها بار دیگر درراه رشد است.